Folyamatos az öldöklő küzdelem a Samsung és az Apple között a globális okostelefon-piac legnagyobb szeletének megszerzéséért. A mérleg serpenyője még mindig a dél-koreai vállalat felé billen: a Samsung a világ 38 országában birtokolja a legnagyobb részesedést, megelőzve a 16 országban vezető Apple-t. A győztes olyan helyeken is átvette a vezetést, ahol előtte az Apple dominált, például Szingapúrban, Tajvanon és Hongkongban. Emellett változatlanul az élen áll (40 százalékos részesedéssel) az olyan „telefonfaló” országokban, mint Brazília vagy Chile.
A Visual Capitalist ábráján a 2024-es második negyedévi adatok eladási számai, valamint a vállalatok piaci részesedése látható: a pillanatfelvétel képe azonban csalóka. A Samsung 53,9 millió eladott készülékkel ugyan a globális torta 18,9 százalékát habzsolta be, ám részesedése egy évtized alatt 24,8 százalékról csökkent idáig. Ez éppen az Apple globális jelenlétnövekedésének (45,2 millió eladott iPhone), valamint a kínai mobilgyártók előretörésének köszönhető.
A verseny tavaly kiegyenlítődni látszott: 2023-ban az Apple (232 millió eladott iPhone-nal) először előzte meg a Samsungot (227 millió értékesített készülék) a globális piaci részesedésben, a trón visszavétele azonban gyorsan ment a dél-koreai cégnek. Az Apple a kínai kereslet gyengülésével magyarázza a visszaesést: idén először szorult ki az öt legnagyobb kínai gyártóval folyó versenyből.
A harmadik helyen a kínai Xiaomi áll, amely a globális okostelefon-piac 14,8 százalékát uralja, 42,3 millió eladott készülékével. Ez azt jelenti, hogy a vállalat mindössze tíz év alatt háromszorosára növelte a globális piaci jelenlétét. Ezt követi két másik kínai okostelefon-óriás, a vivo és az OPPO, amelyek mindegyike több mint 25 millió darabot adott el 2024 második negyedévében.
A jelen és a jövő már a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságáról szól. Minden vállalat igyekszik a leggyorsabban és a legötletesebben integrálni a csúcsmegoldásokat. Hogy hogyan alakul a verseny az elkövetkezendő években, azt nagy valószínűséggel ennek az igyekezetnek a sikere fogja eldönteni.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Trusted Reviews
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Úgy tűnik, hogy a dél-koreai szakembereket nem érdeklik kínai kollégáik fejlesztései. Ezért Korea magabiztosan küldi piacra a kis túlzással szinte a korábbival megegyező eszközöket.
Az európai ipari szereplők sokáig a svéd Northvolt AB-ban látták a kínai és koreai akkugyárak alternatíváját, a cég azonban az utóbbi időben egyre rosszabbul teljesített.
A Bloomberg Intelligence szerint az európai államoknak át kellene lassan gondolni a kiadásaik prioritását. Vagyis el kellene vonni forrásokat máshonnan, és mindent a védelmi költségvetésekbe tolni.
Kutatások szerint az emberi tényező okozza az adatlopások közel háromnegyedét, amely nemcsak magánszemélyeket, de egész vállalatokat is érinthet. Emiatt kiemelt fontosságú a dolgozók képzése az online megtévesztésekről.