Tőzsdepánik a világban, és ami mögötte van

2024. augusztus 08. 09:41

A japán jegybank 0,25 százalékra emelte irányadó rátáját, ami heves piaci reakciókat váltott ki, miközben az USA-ban a vártnál rosszabb munkaerőpiaci adatok jelentős dollárgyengülést okoztak az amerikai recessziós félelmek felerősödése nyomán.

2024. augusztus 08. 09:41

Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője 

Az elmúlt héten több olyan hír is érkezett, amely meglepte a piacokat, és amelyre a jelek szerint a befektetők szélsőségesen reagáltak. Az első múlt szerdán, július 31-én érkezett, amikor a japán jegybank váratlanul bejelentette, hogy 2008 óta nem látott szintre, 0,25 százalékra emeli irányadó kamatát, valamint jelentősen visszafogja a kötvényvásárlását. A kamatemelés jelezte a piacok felé, hogy véget ért az ultralaza monetáris politika korszaka Japánban is, és az eddiginél szigorúbb kamatkondíciókra van szükség az infláció alacsonyan tartásához. Gyakorlatilag ez volt az első eleme az elsősorban három rossz hír okozta tőzsdei pániknak. 

Nézzük előbb a japán problémakört, majd az amerikai adatokat, illetve a mesterségesintelligencia-üzletben érdekelt nagyvállalatok részvényár-korrekcióját. 

1. A jenkamatlábak hatása 

A jen kamatok rendkívül fontos szerepet töltöttek be az utóbbi időszakban a globális pénzpiacokon. Az alacsony kamatok vonzották a befektetőket, akik a japán valutában felvett hiteleket kihasználva a magasabb kamatokat kínáló európai és amerikai eszközökbe fektettek.  

Most viszont a jegybanki döntés és az előre tekintő iránymutatás, amely nem zárta ki a további szigorításokat, arra ösztönzi a befektetőket, hogy zárják a nyitott pozícióikat,  

ami jelentős visszaesést eredményezett a piacokon, miközben erősítette a jen árfolyamát is. 

2. Gyenge amerikai munkaerőpiaci adatok 

A másik hír péntek délután, augusztus 2-án érkezett az USA-ból.  

Júliusban a várt 176 ezer helyett csak 114 ezer új nem mezőgazdasági álláshely jött létre az Egyesült Államokban, és a munkanélküliségi ráta is 4,3 százalékra ugrott.  

Vagyis az amerikai munkaerőpiac nem olyan stabil, mint azt a Fed jelezte a szerdai ülését követően. Az új adat jelentős dollárgyengülést váltott ki, az euró ellenében a jegyzés több mint 1 százalékot gyengülve, 1,09 fölé került.  

A befektetők körében megjelent az a vélekedés, hogy a Fed túl sokáig várt ki a kamatcsökkentéssel, az USA gazdaságában pedig elkezdett eluralkodni a recesszióval kapcsolatos félelem, és a piacok elkezdték árazni, hogy akár 50 bázispontot is vághat szeptemberben az amerikai jegybank. 

3. A mesterségesintelligencia-részvények korrekciója 

A harmadik tényező, amely szerepet játszott a kialakult helyzetben, hogy a befektetők között már hetek óta terjedt az a vélekedés, hogy a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények túlvetté váltak, és így korrekció várható a piacon. Ez azután amolyan önbeteljesítő jóslatként előbb lassabb, majd meredekebb árcsökkenést eredményezett ebben az ágazatban. 

Mi várható a következő napokban, hetekben?  

A fenti három tényező hatása együttesen jelent meg az augusztus 5-ei, hétfői kereskedésben, elsőként a legkorábban nyitó ázsiai piacokon. 

A japán Nikkei tőzsdeindex igen jelentős, 12,8 százalékos mínuszban is állt, az 1987. október 19-i fekete hétfő óta nem esett ekkorát.  

A jelentős esés miatt a dél-koreai börzén is fel kellett függeszteni a kereskedést a Kospi 8 százalékos értékvesztésénél. A tőzsdei pánik ezután az európai, majd az amerikai piacokra is átterjedt. A jegybankok gyorsan reagáltak, a Fed döntéshozója is megszólalt, hogy nincs recesszióban az USA, illetőleg a japán nemzeti bank részéről is kiadtak egy közleményt, hogy az irányultság továbbra is laza marad, és figyelnek a piaci reakciókra. A bejelentések látszólag megnyugtatták a piacokat, a tőzsdék összességében kedden már emelkedtek, a japán például 2008 októbere óta nem látott növekedést produkált. Igaz, szerda délutánra is csak a pánik előtti pénteki szintet közelítette meg, igen messze kerülve a júliusi csúcstól. 

A magyar piac reakciója 

Összegezve tehát egy klasszikus tőzsdepánikot láthattunk hétfőn a piacokon, amely több, egymással párhuzamosan megjelenő hír összességeként és az arra adott, látszólag túlzott befektetői reakcióként következett be. Magyarország az ilyen és ehhez hasonló pánikokból általában rosszul jön ki, feltörekvő piacként a befektetők pánik esetén rendszerint zárják a pozícióikat, ami a forint gyengülésében és a BUX esésében mutatkozott meg az elmúlt napokban. Ugyanakkor ahogy a pánikhangulat elmúlik, a magyar tőzsde is együtt emelkedik az európaiakkal. 

A fenti cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak, konkrét befektetési kérdések eldöntéséhez keressen fel befektetési tanácsadó szakértőt. 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: MTI/EPA/Franck Robichon

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.   

Itt a Mandiner PRESSZÓ: legyen részese új műsorunknak szeptember 23-án!

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
canadian-deplorable
2024. augusztus 08. 22:17 Szerkesztve
Töröl.
canadian-deplorable
2024. augusztus 08. 22:04
Amerika leggazdagabb befektetői, Warren Buffet-tel az élet, hirtelen eladtát részvényeik nagy részét, több száz milliárd $ értékben. A tőzsde megijedt: lehet, hogy Buffet tud valamit? Utána kijött a riport, hogy felment a munkanélküliség és a profit elmaradt a várttól. Az amerikai high tech cégek dolgozók tízezreit dobták ki az utcára. Erre pánik eladási hullám keletkezett és erősen leesett a tőzsde. Amint elért a mélypontot, Buffeték már vették is vissza a részvényeket, jó olcsón, és szépen vissza fel is ment a tőzsde. Ezt a manővert (pánik keltés és annak kihasználása) úgy hívják, hogy pump and dump, és illegális. Ha egy kis ember csinálja, börtönbe mehet miatta. Ha Buffet csinálja, semmi baj.
Royce2.0
2024. augusztus 08. 17:30
"Ugyanakkor ahogy a pánikhangulat elmúlik, a magyar tőzsde is együtt emelkedik az európaiakkal. " "Az olajválság a szocialista magyar piacra nem gyűrűzik be" "A Fannie Mae és a Freddie Mac gyengélkedése nem okoz világgazdasági válságot"
Mandiner444hu
2024. augusztus 08. 17:02
Valódi ok az Izraeli háború
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!