Túl drága a föld körüli napelemfarm
A NASA Technológiai, Politikai és Stratégiai Hivatala (OTPS) által január 10-én kiadott jelentés két korábban publikált elképzelést vizsgált, amelyek az űrben termelnének elektromos áramot és mikrohullámokkal továbbítanák azt a Földre, úgynevezett űralapú napenergia (Space-Based Solar Power, azaz SBSP) révén. Kiszámították ezeknek a struktúráknak az életciklusköltségeit, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy az egyik javasolt elképzelés 0,61, míg a másik 1,59 dollár/kilowattóra áron termelne áramot. Ezzel szemben a földi megújuló rendszerek, mint a szél-, víz- és napenergia ugyanezen összege 0,02–0,05 dollár/kilowattóra.
A NASA anyaga azt is megállapította, hogy az SBSP-rendszerek üvegházhatásúgáz-kibocsátási intenzitása, vagyis az építésükből és indításukból származó üvegházhatású gázok mennyisége sokkal kisebb, mint az amerikai elektromos hálózat átlaga, ám összességében hasonló a földi megújuló rendszerekéhez.
„Megállapítottuk, hogy ezek az űralapú napenergiatervek 12–80-szor drágábbak, mintha a földön telepítenénk megújuló energiát” – mondta Erica Rodgers, a NASA Office of the Chief Technologist tudományos és technológiai partnerségi fórumának vezetője. (Ez a hivatal a felelős a technológiai fejlesztések és innovációk irányításáért, valamint a NASA technológiai stratégiájának és prioritásainak meghatározásáért.)
Az SBSP támogatói azonban kritizálták az űrkutatási hivatal becslését, különösen az ehhez felhasznált költségszámításokat, feltételezéseket. John Mankins, egy korábbi NASA-tisztviselő, aki a 90-es évek végén vezette az SBSP tanulmányát, személyesen kifogásolta a a hivatal jelentését.
Szerinte a tanulmány a pályára állítási költségek pesszimista becsléseire épül, amelyek az összköltségek több mint 70 százalékát teszik ki. A NASA-jelentés 1000 dollár/kilogramm indítási költséggel számolt, míg Mankins úgy véli, hogy a SpaceX Starship fejlesztése és más cégek munkája révén ezek az összegek csökkenthetők.
Más szervezetek, mint a National Space Society, szintén kritizálták a jelentést. Az utóbbi kijelentette, hogy a tanulmány „nem vizsgálta alaposan az SBSP valódi költségeit és ígéreteit”. A NASA jelentése akkor készült, amikor más országok és szervezetek is SBSP-elemzéseket folytatnak, mint például az Európai Űrügynökség Solaris projektje, valamint Kína, Japán és az Egyesült Királyság saját kutatásai. Mankins aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a pesszimista NASA-jelentés csökkentheti a globális érdeklődést e technológia iránt.
A valóság persze – ahogy az lenni szokott – árnyaltabb, ma a legolcsóbb kilövés a SpaceX Falcon 9 rakétával alacsony Föld körüli pályára (LEO) kilogrammonként körülbelül 2600 dollár. A fejlesztés alatt álló Straship rakéta ezt 100 dollárra, vagy az alá is leviheti, de itt Elon Musk ismerten optimista becsléséről van szó, és egy olyan rakétafejlesztésről, amelynek a beéréséhez még évek kellenek. Azaz van esély olcsóbb kilövési árakra, de nem egy-két éven belül, inkább 3-5 vagy több év távlatában.