Gigaberuházást hirdetett meg Trump a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Stargate (Csillagkapu) néven ötszázmilliárd dollár értékben építenek ki infrastruktúrát a mesterséges értelem kutatása érdekében.
A mesterséges intelligencia és a digitális átalakulás jelenleg az egyik legjelentősebb téma, amely hatalmas befolyást gyakorol mind a gazdaságra, mind az államigazgatásra. Ezeket a kérdéseket helyezi középpontba a szeptember 24-én megrendezendő szakmai konferencia.
A bevezetőben szereplő, szeptember második felében megtartandó konferenciát a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a Magyar Projektmenedzsment Szövetség közösen szervezi. Az esemény helyszíne a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem lesz, ahol a digitális jövővel kapcsolatos kérdésekre keresik a választ a szakma vezető képviselői.
A gazdaság digitális átállása, valamint az MI egyre kiterjedtebb alkalmazása fókuszterületként jelenik meg mind a hazai, mind az európai pályázati források elosztásakor. A konferencia célja, hogy bemutassa, milyen eszközökkel ösztönzi az állam és a szakpolitika a gazdaság szereplőit az MI alkalmazására, és hogyan járulhat hozzá a mesterséges intelligencia az államigazgatás hatékonyságának növeléséhez. Emellett az esemény fel kívánja hívni a figyelmet arra, hogy Magyarország számára számos lehetőség és kitörési pont rejlik e szektorban.
Az esemény nyitó előadását Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora tartja, aki köszöntőjében a digitális átállás, valamint az MI jelentőségét emeli ki. Ezt követően Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár ismerteti a szakpolitikai preferenciákat a digitális átállás támogatásában. Előadásában a frissen közzétett program szerint rávilágít arra, hogy az állam hogyan tudja ösztönözni a gazdasági szereplőket az MI alkalmazására, valamint bemutatja a legújabb szakpolitikai irányelveket.
Dr. Szabados Zsuzsa, az NKFIH vállalati innovációért felelős elnökhelyettese az MI-fókuszú támogatások gyakorlatát mutatja be. Előadásában arról is beszél, hogy az NKFIH hogyan segíti a vállalkozásokat abban, hogy a digitális átállás során a lehető legnagyobb mértékben kihasználják az MI nyújtotta lehetőségeket.
A délutáni programban Mizsányi Attila, a NAV Kockázatelemzési és Adattudományi Főosztályának vezetője a mesterséges intelligencia szerepéről beszél az államigazgatási folyamatok hatékonyságának növelésében. Kiemeli, hogy az MI hogyan segíthet az adó- és vámügyek kezelésében, illetve milyen új technológiai megoldások állnak rendelkezésre ezen a területen.
A konferencia második felében Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke az MI és a tudomány kapcsolatát elemzi. Előadásában bemutatja, hogy a legújabb tudományos eredmények hogyan használhatók fel a mesterséges intelligencia terén, és milyen hatással lehet ez a társadalomra, illetve a gazdaságra.
A konferencia záróeseménye egy több résztvevős kerekasztal-beszélgetés lesz, ahol a hozzászólók az MI-projektek támogatási, pályázati és gazdasági aspektusait vitatják meg. A beszélgetést Tóth Miklós, a Mesterséges Intelligencia Koalíció szakmai vezetője moderálja, a résztvevők között pedig olyan neves szakemberek szerepelnek, mint Szolnoki Szabolcs helyettes államtitkár, dr. Barta Gergő, a Deloitte Zrt. kockázatkezelési üzletágának vezető menedzsere, Charaf Hassan rektor, Belényesi László európai uniós fejlesztések végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár és Boros Áron, a Stradamus Consulting vezérigazgatója, aki a Magyar Projektmenedzsment Szövetség elnökhelyettese is.
13:00–13.10 Köszöntő
Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora
13:10–13:30 Szakpolitikai preferenciák a digitális átállás támogatásában
Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, KIM
13:30–13:50 MI-fókuszú támogatások az NKFI Hivatal gyakorlatában
Dr. Szabados Zsuzsa vállalati innovációért felelős elnökhelyettes, NKFI Hivatal
13:50–14:10 Az MI szerepe az államigazgatási folyamatok hatékonyságának növelésében
Mizsányi Attila főosztályvezető, Nemzeti Adó- és Vámhivatal, Központi Irányítás, Kockázatelemzési és Adattudományi Főosztály
14:10–14:30 Kávészünet
14:30–14:50 MI és tudomány
Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatója, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke
14:50–15:10 Kérdések és válaszok
15:10–15:15 Technikai szünet
15:15–16:15 Kerekasztal-beszélgetés: MI-projektek támogatási, pályázati, gazdasági fókusszal
Moderátor: Tóth Miklós szakmai vezető, Mesterséges Intelligencia Koalíció
Kerekasztal-résztvevők:
Szolnoki Szabolcs helyettes államtitkár, NGM
Dr. Barta Gergő kockázatkezelési üzletágvezető menedzser, Deloitte Zrt.
Charaf Hassan rektor, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Boros Áron CEO, Stradamus Consulting; elnökhelyettes, Magyar Projektmenedzsment Szövetség
Belényesi László európai uniós fejlesztések végrehajtásáért felelős helyettes államtitkár
A szervezők kérik, hogy részvételi szándékát mindenki legkésőbb 2024. szeptember 23-án 16.00 óráig szíveskedjen jelezni az alábbi linken:
https://pmsz.hu/jelentkezes/?event=pmsz-innovacios-tagozat-2024-szeptember
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Mohai Balázs
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.