Odapörkölt Kína egész Európának, nem is kicsit

2024. július 06. 09:21

Kínában 2001 és 2021 között hihetetlen mértékben nőtt az egy főre jutó energiafogyasztás Kínában. Sokan Pekinget hibáztatják amiatt, hogy a zöldátállás lassabban megy végbe, de ezt a folyamatot csak összefogással lehet felgyorsítani.

2024. július 06. 09:21

„Kína megváltoztatta az energiaszektort, de most Kína változik” – írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a 2023-as energiajelentésében. Úgy tűnik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága kiaknázta saját piacát. Miután éveken át olyan gyorsan építettek utakat, épületeket és vittek véghez egyéb infrastrukturális projekteket, amilyen gyorsan csak lehetett, a hatalmas belföldi piacot csaknem teljesen kimerítették. 

Növekedett a gazdaság és az energiafogyasztás 

Azonban amíg a kínai gazdasági emelkedés stagnál, addig az energiaigény tovább növekszik. Évtizedekkel a hihetetlenül gyors bővülés után az ázsiai nagyhatalom gazdasága lassulni kezdett, az ingatlanpiaci buborék kipukkadt és a munkanélküliségi mutatók kiemelkedően magasak – köszönhetően annak, hogy rekordszámú diplomás lép ki a munkaerőpiacra, amely azonban nem képes elegendő pozíciót biztosítani számukra. Ám ahelyett, hogy Peking átszervezné a gyártást, megduplázza annak kapacitásait, és az exportra támaszkodik, hogy az ország hatalmas gazdasági gépezetének fogaskerekei tovább foroghassanak. 

Az eredmény:  

a történelem során először a kínai energiafogyasztás egy főre vetítve meghaladja az európait. 

Ez a fordulópont régóta várható volt, hiszen az ázsiai állam energiafogyasztása rohamosan növekedett az elmúlt évtizedben, ezen belül az egy főre jutó az IEA adatai szerint  

489 százalékkal 2001 és 2021 között.  

Miközben az ország üvegházhatásúgáz-kibocsátása ugyanebben az időszakban szintén emelkedett, nem tartott lépést az energiakereslettel, köszönhetően a megújuló energiába történő páratlan mértékű beruházásoknak. Kínában 2000 óta a szén-dioxid-kibocsátás 244 százalékkal nőtt, és bár ez is elég magas érték, az energiafogyasztás növekedési értékének csupán a fele. 

Mivel 2023-ban a Kína által felállított megújulóenergia-kapacitások meghaladták a világszinten beüzemelt zöldenergia-forrásokat, 

Így az energiatermelésének fele megújulókból származik. Ennek ellenére továbbra is az ázsiai hatalom a világ legnagyobb kibocsátója, az IEA adatai szerint 31,72 százalékkal, köszönhetően óriási gazdaságának és ipari szektorának.  

Vagyis bármit is csinál Peking ezen a téren, annak elsődleges hatása lesz a világ energia- és klímafolyamataira. Az biztos, hogy az ország gyártásfókuszú politikája, amely számos termék esetében túltermeléshez vezetett, veszélyt jelent a globális klímacélokra. Mindazonáltal minden felelősséget Kínára hárítani egy bonyolult helyzet túlzott leegyszerűsítése lenne, legrosszabb esetben pedig egyenesen bűnbakkeresés. Így az igazság, szokás szerint, valahol félúton van. 

A klímacélokat közösen tudjuk teljesíteni 

Bár igaz, hogy az ázsiai országban túltermelés tapasztalható számos árucikkből, hogy az exportra szánt kínálatot növelje, és ne csak a meglévő exportkeresletet elégítse ki, ez a teljes feldolgozóipar csak kis részét teszi ki. A Kínában zajló gyártás nagy része a tengerentúli kereslet kielégítésére szolgál, amely a világgazdaság pörgésének fenntartása szempontjából kulcsfontosságú. Ehhez pedig nagyon sok energiára van szükség, és rengeteg szén-dioxid termelődik a folyamat során. 

„Nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt a mennyiségű energiát és kibocsátást, amelyet az európaiak lényegében a kínai gyártókra hárítottak” – mondta Nick Wayth, az Energy Insitute vezérigazgatója a Bloombergnek.  

Hogyha az európai energiafogyasztás és a kibocsátás csökkenése máshol ezek növekedését okozza, akkor a klímaváltozás elleni globális küzdelem rossz úton halad.” 

Az egész jelenség annak fontosságát igazolja, hogy a klímacélokat és azok megvalósításának a módját összességében nézzük, és ne csak egyes országok vagy gazdaságok „sikereire” és „hibáira” fókuszáljunk. A párizsi klímaegyezményben kitűzött célok elérése érdekében páratlan együttműködésre és koordinációra van szükség mind a fejlődő, mind a fejlett gazdaságok részéről. Emellett megköveteli, hogy a nemzetek leküzdjék azt a politikai kísértést, hogy saját, egyéni kibocsátási céljaik elérése érdekében a szegényebb országokba szervezzék ki a kibocsátásukat. Végső soron egy zéró összegű játszmáról van szó.  

Ha nem világszinten közelítünk a probléma felé, mindenki vesztesként fog kijönni a játékból. 

(Forrás: Oilprice) 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/EPA/Jerome Favre

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.   

 

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mimre
2024. július 07. 14:57
Hogy lehet, hogy Európa annyi energiát fogyaszt mint Kína? Ők háromszor annyian vannak, mint mi, és ők látják el a világot árukkal, nem mi. Talán pazarlunk?
lajajakab11
2024. július 06. 17:23
******************************************************************* ******************************************************************* ** ** MINDEN moszkovitának INGYEN OROSZ RULETT TRIPLA ezüstgolyóval! ** ** Körönként prémium VODKA " KREMLin Special Metanol " grátisz! ** ** ínyenceknek polóniumos KAVIÁR extra! ** ** Haladóknak noviCSOKI ! ** ** ** »»»» KGB RAJONGÓKNAK BAJKÁL-TÚRA GULAG-ÖRÖKLAKÁSSAL! «««« ** ** ** A mű-cár üzenete: VILÁG PROLETÁRJAI EGYESÜLJETEK! ** ** ** !!! Kizárólag a FÉLkegyelműek válaszoljanak !!! ** ** ******************************************************************* *******************************************************************
Akitlosz
2024. július 06. 14:22
Nem kellene beszopni a klímahülyék ideológiáját. Akit zavar a szén-dioxid kibocsátás ő egyszerűen csak hagyja abba a kilégzést és a problémája pár perc alatt véglegesen megoldódik. Szén-dioxid nélkül nincsen élet Földön. Több szén-dioxid = intenzívebb élet Ami JÓ!
gilou-au-clavier
2024. július 06. 11:04
Majd a Tátrában termelnek a tótok aszút, ha Hegyalján nem megy már.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!