Az építőipar a második negyedévben is hozzájárult a gazdasági növekedéshez
2024. július 15. 11:46
Éves alapon 7,2 százalékos növekedést könyvelhet el az építőipari termelés. Igaz, májusban 3,8 százalékkal csökkent a termelés volumene az előző hónaphoz képest, ez leginkább az áprilisi bővülés korrekciójának tekinthető.
2024. július 15. 11:46
4 p
0
0
22
Mentés
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior elemzőjének kommentárja
Májusban az építményfőcsoportok közül elsősorban az épületek építése húzta az ágazatot, itt 11,2 százalékos volumennövekedést regisztrált a KSH. Ebbe a kategóriába nagyobb részben a vállalati szféra, illetve a lakossági fejlesztések tartoznak, vagyis az építőipar kedvező teljesítményét májusban a versenyszféra aktivitása eredményezte. Az egyéb építmények esetében csak kismértékű, 1,1 százalékos volt a bővülés üteme az év ötödik hónapjában. Ide nagyrészt a költségvetési területhez kapcsolódó projektek tartoznak.
Az új szerződések száma ugyan mérséklődött, de így is meghaladja a tavalyi arányt
Vegyes képet mutatnak az ágazat jövőjét illetően a rendelési adatok. A megkötött új szerződések volumene kismértékű csökkenést mutatott, ezen belül ugyanakkor eltérő folyamatok látszódnak. Az épületek építésére vonatkozóan 5,0 százalékkal nőtt a megkötött kontraktusok volumene, miközben az egyéb építményekre vonatkozóan 9,0 százalékos volt a mérséklődés.
Az új szerződések csökkenése ellenére az építőipar hó végi szerződésállománya 6,0 százalékkal meghaladta megelőző évi szintjét,
ezen belül az épületek építésére 2,5, míg az egyéb építményekre vonatkozóan 9,3 százalékos emelkedés adódott.
A vállalati szféra húzza az ágazatot
Az adatok összességében azt jelzik, hogy az építőipari termelés továbbra is jelentős volatilitást mutat hónapról hónapra, ugyanakkor már látható egy felívelő trend. Ezt elsősorban a vállalati szférához köthető beruházások húzzák úgy a termelési, mint a szerződési oldalról. Az április-májusi adatok már előrevetítik, hogy – hasonlóan az első negyedévhez – az építőipar a második negyedévben is támogatta a gazdasági növekedést. Erre a gazdaság egésze szempontjából is szükség van, tekintve, hogy
az építőipar jelentős mértékben beágyazódott a gazdaság működésébe, komoly keresletet teremt például az iparban is, így pedig az ágazat fellendülése a gazdaság széles rétegeiben fejti ki kedvező hatását.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Veres Nándor
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Az építőipar szeptemberben ismét gyengén teljesített, éves szinten 8,2 százalékos visszaeséssel. Az állami beruházások csökkenése és a vállalati óvatosság visszafogja a növekedést, de a rendelésállomány bővülése biztató kilátásokat jelent. Kérdés, hogy a kereslet növekedése okoz-e majd újabb áremelkedést.
Az augusztusi adatok arra utalnak, hogy az építőipar harmadik negyedéves teljesítménye várhatóan gyengébb lesz, mint az év első felében. A gazdasági bizonytalanság továbbra is fékezi a vállalati beruházási kedvet, ami nehezíti az ágazat kilábalását. Bár jövőre a lakossági kereslet élénkülése és a kormányzati infrastrukturális projektek némi támogatást nyújthatnak, kérdéses, hogy ezek elegendők lesznek-e ahhoz, hogy érdemi lendületet adjanak az építőiparnak.
A nagy értékű útépítési projektek segítik a hosszú távú növekedést, bár az épületek építése éves szinten csökkent, a szerződésállomány növekedése stabil alapot biztosít a következő hónapokra – értékeli a KSH friss adatait a Makronóm Intézet elemzője.
A három illiberális birodalom a hatalom természete szerint egymással rivalizálva tart fenn egy borzalmas egyensúlyt.
p
1
2
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 22 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
B_kanya
2024. július 15. 13:16
"danubius
2024. július 15. 13:12
Döntsétek már el, csökkent avagy nőtt az ipari termelés az első fél évben?"
Ipari, feldolgozóipari vagy építőipari termelés?