Építőipar: a rendelések növekedése biztató jel lehet
2025. január 15. 09:49
Novemberben csökkent az építőipar termelése, de a rendelésállomány 26,7 százalékos emelkedése az infrastrukturális projektekben bizakodásra ad okot. A vállalatok azonban továbbra is kivárnak a bizonytalan gazdasági környezet miatt.
2025. január 15. 09:49
5 p
0
4
8
Mentés
Molnár Dániel, a Makronóm senior makrogazdasági elemzőjének kommentárja
Az építőipar termelési volumene tavaly novemberben 1,7 százalékkal maradt el a megelőző évi szintjétől, miközben havi alapon 2 százalékkal csökkent. Ez utóbbi adat, hasonlóan az iparhoz, az októberi kiemelkedő, egyben 4,6 százalékos bővülés korrekciója is, illetve rámutat az ágazat termelésének volatilitására.
Az építőipar két főcsoportja novemberben is merőben eltérő képet mutatott, az egyéb építmények építése 8,2 százalékkal bővült, és itt a havi index is kismértékű növekedést jelez. Ebbe a csoportba nagyobb részben olyan projektek tartoznak, amelyek a költségvetési szférához kötődnek, például az utak, a vasutak, a hidak és a vezetékek építése. A főcsoport kilátásai összességében pozitívak, bár október után novemberben is jelentősen, kevesebb mint a felére csökkent az új szerződések volumene, a hó végi rendelésállomány még ezzel együtt is 26,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Az épületek esetében a termelési volumen 9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, miközben havi alapon is érdemi, 5,7 százalékos zsugorodást regisztrált a KSH. Az épületek kivitelezése nagyobb részben a vállalati szférához kötődött,
a gyengébb teljesítmény így leginkább a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanságnak tudható be, amely visszafogja a vállalatok beruházási hajlandóságát és kivárásra ösztönzi őket.
Ezt tükrözi vissza, hogy az új rendelések volumene itt is jelentősen, több mint a harmadával csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A főcsoport rendelésállománya azonban még ezzel együtt is csak 2,1 százalékkal maradt el a 2023. novemberitől.
Az építőipar teljesítménye kapcsán idén a vállalati beruházások lesznek a döntők. Kormányzati oldalról jelentős kereslet elsősorban az útépítések terén jelentkezik majd, amely már a szerződéses adatokban is megjelenik, miközben
lakossági oldalról is érdemben fokozódhat az igény a lakásépítések és -felújítások kivitelezésére, amelyet a kormányzati intézkedések is ösztönöznek, mind keresleti, mind kínálati oldalról.
A kérdés az, hogy a vállalati oldalon mennyire oldódik majd az óvatosság, mennyire mernek majd a döntéshozók beruházásokba belevágni. Ennek kapcsán, habár a Demján Sándor Program elemei támogatják a kkv-szektor fejlesztéseit, a szűk keresztmetszetet továbbra is a külső kereslet alakulása jelenti. Javuló kilátások esetén az építőipari megrendelések is felfuthatnak érdemben, ami a beszállítókon keresztül a feldolgozóipar több ágában is keresletet generálhat.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Rosta Tibor
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
A Vidéki Otthonfelújítási Program, amely az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv más intézkedéseivel, illetve az állampapírok nyomán a lakossághoz áramló 1700 milliárd forintos kamatfizetéssel együtt jelentős lakásfelújítási boomot indíthat el az építőiparban, és az alapanyaggyártáson keresztül támogathatja a feldolgozóipar fellendülését is.
A foglalkoztatottak száma továbbra is meghaladja a 4,7 millió főt, a munkanélküliségi ráta pedig soha nem látott alacsony szinten maradt. A gazdasági környezet stabilizálódása esetén újra lendületet kaphat a munkaerőpiac, erősítve a foglalkoztatási mutatókat.
Az építőipar szeptemberben ismét gyengén teljesített, éves szinten 8,2 százalékos visszaeséssel. Az állami beruházások csökkenése és a vállalati óvatosság visszafogja a növekedést, de a rendelésállomány bővülése biztató kilátásokat jelent. Kérdés, hogy a kereslet növekedése okoz-e majd újabb áremelkedést.
Az augusztusi adatok arra utalnak, hogy az építőipar harmadik negyedéves teljesítménye várhatóan gyengébb lesz, mint az év első felében. A gazdasági bizonytalanság továbbra is fékezi a vállalati beruházási kedvet, ami nehezíti az ágazat kilábalását. Bár jövőre a lakossági kereslet élénkülése és a kormányzati infrastrukturális projektek némi támogatást nyújthatnak, kérdéses, hogy ezek elegendők lesznek-e ahhoz, hogy érdemi lendületet adjanak az építőiparnak.
A nagy értékű útépítési projektek segítik a hosszú távú növekedést, bár az épületek építése éves szinten csökkent, a szerződésállomány növekedése stabil alapot biztosít a következő hónapokra – értékeli a KSH friss adatait a Makronóm Intézet elemzője.
Az Európai Uniónak és a nyugat-európai országoknak nincs stratégiájuk a jelenlegi helyzetre és teljesen váratlanul érte őket az a vehemencia, amellyel Donald Trump megváltoztatja az eddig ismert világrendet.
Gyermeki hazudozás a bedőlt építőiparról,nincs itt semmiféle javulás ebben az ágazatba sem.A gazdaság zuhanásában az építőipar a legnagyobb vesztes.Nincs EU pénz és nincs stadion építés sem.A munkás hitel csak hangzatos ígéret mert ez a pénz semmire sem elég és nem fog az építőipar ezzel kimászni a gödörből.Építsétek meg a DUNA-TISZA csatornát de minek mert mezőgazdaság is csak van.Külföldről hozzák a gyümölcsöket,a paprikát ,paradicsomot ,a zöldséget,szinte mindent.A pirospaprikai jórészt Dél-Amerikai,a hagyma szintén külföldi.A honi gazdaság nem képes kielégíteni a hazai igényeket.Ha nem jön ide a kaja akkor éhen döglünk.Valamikor az átkosban a honi mezőgazdaság 15 millió embert etetett.Most a nullánál alig nagyobb.
26,7 százalékos emelkedése az infrastrukturális projektekben bizakodásra ad okot. A vállalatok azonban továbbra is kivárnak a bizonytalan gazdasági környezet..
Ha forintból indulunk ki meg a 40-100%os ármegugrásokból akkor is ez minimum
13,3%-os viszzaesés. Egy 3900 Ft-os gipsz ma már 6000 felett jár.
A 400 ft-os brenyő 650-et very veri és energiaáttételt most nem is vettem figyelembe.
(áttételek, begyűrűzések)