Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzőjének írása
Az év első napjától elindult a Vidéki Otthonfelújítási Program, miközben január 20-ától enyhültek a tavaly nyáron elindított energia-korszerűsítési célú otthonfelújítási program feltételei is, amelynek következtében azt már nem csak az 1990 előtt épült lakások esetében lehet igénybe venni, a kritériumként megfogalmazott határidőt ugyanis kitolták 2006-ra.
Vidéken újra itt a 3 milliónyi „ingyenpénz”
A Vidéki Otthonfelújítási Program a 2021–2022-ben futott projekt folytatásának tekinthető. Ennek keretében a 25 év alatti gyermeket nevelő, 5000 fő alatti településen élők igényelhetnek legfeljebb 3 millió forintos támogatást, amelyet felújítások széles körére lehet igénybe venni, a felhasználhatóság ugyanis nem korlátozódik energiahatékonysági fejlesztésekhez. A támogatási intenzitás legfeljebb 50 százalékos lehet, vagyis a teljes igénybevételhez az igénylőknek legalább 6 millió forint értékű felújítást kell végrehajtaniuk, és ami kiemelten fontos, azt számlával igazolniuk. További feltétel, hogy a támogatást fele-fele részben kell elszámolni anyagköltségre és munkadíjra. A kormányzati cél ebben az esetben egyértelműen az ágazati fehérítés és az építőipar széles rétegének támogatása. A számlával való igazolhatóság, illetve a munkadíj és az anyagköltség megjelölése biztosítja, hogy ebben az esetben nem az építőiparban elterjedt fekete- és szürkegazdaság érvényesül.
Közel másfél évig hozható számla
A támogatás utólagos, a kiadásokat a számlák bemutatását követően – erre a családoknak 2026 júniusának végéig van lehetőségük – téríti meg az állam. Vagyis a programban való részvétel érdemi forrásigényt jelent a háztartások részéről. Annak érdekében, hogy a jogosultak egy része ne szoruljon ki a lehetőségből, február elsejétől a bankok 10 éves, állami kamattámogatott lakáscélú jelzáloghitelt is nyújtanak. Ennek mértéke legfeljebb 6 millió forint, amelyből a támogatást a kifizetést követően előlegként levonják.
A hitel kamata az 5 éves állampapírhozam 110 százaléka plusz 1 százalékpont, ez jelenleg nagyságrendileg 8,1 százalék, amelyből levonják a 3 százalékpontos állami kamattámogatást. Az így kialakuló 5 százalék közeli kamatszint mintegy 2 százalékponttal kedvezőbb, mint az aktuális piaci kamatszint a lakáscélú kölcsönök körében.
Érdemi árnövekedés nem várható
A lakóépületekhez kapcsolódó munkák az építőipar egésze szempontjából jelentős hatással járnak, az elmúlt évek átlagában ezen szegmens súlya 16 százalék körül alakult. Ugyanakkor a kereslet élénkülése a közvetett hatásokon keresztül nemcsak az építőiparban fejtheti ki a hatását, hanem az alapanyagigényen keresztül a feldolgozóipar egyes szegmenseit is segítheti. A részben az építőipari alapanyaggyártáshoz köthető feldolgozóipari alágak (például fafeldolgozás, papírtermékek gyártása, nyomdai tevékenység, gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék előállítása) a 2023-as év 10 százalékot meghaladó zsugorodása után a tavalyi év első 11 hónapját tekintve csak kismértékben bővültek. Ez pedig arra utal, hogy érdemi kapacitásfelesleg van az ágazatban, emiatt a kereslet felfutásának nem kellene, hogy érdemi árnövelő hatása legyen, feltéve, hogy nem jelenik meg ismét a profit húzta infláció jelensége.