Maga Olaf Scholz kancellár Habeck látogatása után bőszen hangsúlyozni kezdte a helyzet tárgyalásos megoldásának szükségességét. Mint mondta, van még idő elhárítani egy eszkalálódó kereskedelmi háborút: a büntetővámok július 4-én ideiglenes jelleggel lépnek életbe, élessé csak novemberben válnak, addig pedig minden esély megvan egy konszenzusos megoldásra. „Természetesen ehhez Kínának is komoly lépéseket kell tennie” – tette hozzá, éppen csak ki nem mondva, hogy maximálisan támogatja a pekingi üzleti ajánlatot.
Mit léphet Brüsszel?
Az Európai Bizottság nagyon is nyitott lenne egy tárgyalásos rendezésre. Amikor bejelentette a Kína ellen hozott büntetővámokat, mintha maga is megrettent volna saját bátorságától, és azonnal párbeszédet kezdeményezett Pekinggel, hogy békésebb úton tudják rendezni a kialakult helyzetet. Vagyis az extravámok kivetése inkább tűnik utolsó utáni figyelmeztetésnek, mint valóban megvalósítandó tervnek. Kína a jelek szerint szintén el akarja kerülni a kereskedelmi helyzet eszkalációját, és a lehető legjobban reagált Habeck felbukkanására, akit jelen esetben az Európai Bizottság követeként kezelt.
A tárgyalások megkezdése Kína számára hatalmas lehetőséget hordoz magában: az EB-nek ugyanis jogában áll felfüggeszteni a büntetővámok alkalmazását addig, ameddig a rendezésre szolgáló párbeszéd tart.
Amennyiben sikerül egy olyan egyezséget kötni, amely mindkét fél számára előnyös, ráadásul útját állja a kereskedelmi háborúnak, Peking duplán profitálhat a dologból.
Egyfelől kitágítja az európai piac bejáratát, másfelől üzenni tud az elektromos autóira nem olyan rég 100 százalékos büntetővámot kivető Egyesült Államoknak: lehet ezt másképpen is csinálni.