Most meg a maradék fegyverek után katonákat akarnak a biztos halálba küldeni, csak hogy megvédjék az ő elképzeléseiket Európáról. Aztán meg elcsodálkoznak azon, hogy egy marék fegyvermániákuson kívül szinte alig akad olyan, aki ellenállhatatlan vágyat érezne, hogy puskapor- és hullaszagot érezhessen az orrában.
Javaslatok bőséggel vannak
Most pedig a kijózanító ébredés perceit éljük. Számos nagyratörő javaslatot terjesztettek elő az európai védelem megteremtésére, köztük egy valódi közös védelem létrehozására.
Az ukrajnai háború hirtelen ébresztőt fújt az Európai Uniónak a fegyverkezés és a védelem terén.
Előbb nézzük meg a rideg számokat. Az Európai Védelmi Ügynökség szerint az EU védelmi költségvetése 2023-ban 270 milliárd euró volt, mintegy 30 milliárddal több, mint 2022-ben. Ez már önmagában dicséretes. Ez pont ugyanannyi, mint Kína (270 milliárd euró) ilyen jellegű hivatalos kiadásai, de messze elmarad az Egyesült Államoktól (850 milliárd) – hangsúlyozta a Les Echos gazdasági napilap.
Montecuccoli óta tudjuk, hogy a fegyverkezés, majd a háború elsősorban pénzkérdés. De vajon ki lesz az az öngyilkos hajlamú politikus, aki ki mer állni a választói elé azzal a tervvel, hogy most kevesebb jut a jóléti kiadásokra, amikor itt évtizedek óta mindenki a nagy ívű ígéretekhez szokott? Szemétre lehet dobni „a holnap még jobb lesz” jelmondatot?
Újrafegyverkezés
Bár szétszórtan és alulfinanszírozottan, az európai védelem mégis jelentős előrelépést tett az ukrajnai háború kirobbanása óta. Igaz, továbbra is nagy a kísértés, hogy a világ vezető fegyvergyártójától, az amerikaiaktól vásároljanak „a polcról”: az európaiak által Ukrajna ellátására ajándékozott katonai felszerelések 75 százalékát az EU-n kívül gyártották, és ennek 68 százaléka az Atlanti-óceán túloldaláról származik.
A NATO-országok a katonai képességeik tekintetében túlzottan függnek az Egyesült Államoktól, és iparuk fejlesztésével haladéktalanul növelniük kell a védelmi képességeiket. A június 9-i választások nagy kérdése valószínűleg a kontinens védelme lesz. Mi a teendő, ha Donald Trump visszatér a hatalomba? – feszegetik ezt a kérdést a liberális körök. Mi lesz a NATO-val, amely jelenleg az európai védelem egyetlen valódi eszköze? Egy olyan világban, ahol a világ összes hatalma ismét részt vesz a fegyverkezési versenyben, Európa lemaradásban van. Az Egyesült Államoktól való függősége kezd veszélyessé válni – szögezte le cikkében a francia Le Point hetilap.
Mik az öreg kontinensen zajló ígéretes erőfeszítések? Például létezik-e európai hadsereg?
Az ukrajnai háború kitörése után 2022-ben jóváhagyott „stratégiai iránytű” részeként az EU-ban folyamatban van egy ötezer fős gyorsreagálású haderő kiépítése, amely az ígéretek szerint 2025-re önállóan is képes lesz fellépni. Ez a haderő a missziók egész soráért – mentés, evakuálás és stabilizáció – lesz felelős, és segítenie kell a még hiányzó közös stratégiai kultúra kialakításában, ami nem is egyszerű dolog.