Nincs kecmec, béke lesz: Trump szankciókkal fenyegette meg Oroszországot és Ukrajnát, ha nem az lesz, amit mond

Az amerikai elnök egy azonnali, 30 napos, feltétel nélküli tűzszünet elfogadására szólította fel a háborúzó feleket.

Két, egymástól elszigetelődő globális technológiai blokk van kialakulóban: egy amerikai és egy kínai vezetésű. A két nagyhatalom különféle módszerekkel erősíti a saját közösségi oldalait, keresőjét és technológiai óriásait.
Nyitókép: MTI/EPA/Roman Pilipej
Bácsi Attila és Santo Martin, a Makronóm Intézet elemzőinek írása
A technológia a nagyhatalmak közötti geopolitikai és gazdasági versengés elsődleges területe, többek között a mobilhálózat, a mesterséges intelligencia, a felhőalapú számítástechnika, a félvezetők és a kibervédelem terén is. Habár hagyományosan az USA számít technológiai világhatalomnak olyan cégekkel, mint a Microsoft, az Apple vagy a Google, Kína gyorsan zárkózik fel saját nemzeti bajnokaival, például a Huaweijel, az Alibabával és a Tencenttel.
Washington sok-sok éve az adatlopástól való félelmére hivatkozva próbálja korlátozni az ázsiai ország hozzáférését a kritikus technológiákhoz exportkontrollal, a befektetések felügyeletével, valamint tavaly nyár óta a kínai kutatók és diákok vízumszigorításával. Pekingnek eközben a nyugati nagyvállalatok egyre jelentősebb elvándorlásával kell megküzdenie: e cégek igyekeznek a nagyhatalmi feszültségek okozta kockázatokat mérsékelni, és inkább Indiába vagy a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) tagországaiba helyezik át tevékenységüket. Mindez azt vetíti előre, hogy egy amerikai és egy kínai vezetésű, egymástól elszigetelődő technológiai blokk alakul ki. Ez a fogyasztói oldalon már nagyrészt meg is valósult, gondoljunk csak arra, hogy Nyugaton az amerikai Google és a Meta szolgáltatásai szinte egyeduralkodók, Kínában viszont nem elérhetők, helyettük olyan helyi platformé a piac, mint a WeChat.