Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A bizalmi indikátorok 2024 első heteiben egyelőre nem mutattak javulást, sőt januárban továbbra is átlag alattiak voltak. A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe némileg optimistább képet fest: az Egyesült Államokban és Kínában a feldolgozóipar és az általános üzleti hangulat jobb lett, viszont az eurozónában stagnálás következett be.
Amennyiben az említett indikátorok havi alapú változását tekintjük, már némileg örvendetesebb képpel találkozhatunk: az Egyesült Államokban és Kínában egyértelműen javult a feldolgozóipari és az általános üzleti hangulat, a visegrádi országok pedig vegyes képet mutatnak e tekintetben. Az eurózónában megtorpant az előző hónapok kedvező folyamata, emellett Magyarországon is csökkent az ipari és építőipari bizalom.
A Sentix mérései alapján februárban az Egyesült Államok, az euróövezet, Kelet-Európa és a teljes világgazdasági átlag kapcsán is javuló általános üzleti hangulatról beszélhetünk, azonban Németország már november óta folyamatosan romló értékeket produkál. A gyengébb német eredmények valószínűleg kedvezőtlenül fognak hatni az euróövezet, illetve Kelet-Európa befektetői hangulatára is, azonban a Sentix adataiban ennek még nem látszanak a nyomai.
A német üzleti hangulatot vizsgáló Ifo index januári értékei is alulmúlták az előzetes szakértői várakozásokat: a szolgáltató szektor, a kereskedelem és az építőipar kapcsán is folyamatosan romló adatokról beszélhetünk. Mindezek alapján jelenleg a német gazdaságnak komoly recessziós kockázatai vannak. Ez többek között azért is aggályos, mert Németország az elsődleges külkereskedelmi partnere Magyarországnak, és elengedetlenül fontos felvevőpiacát jelenti a hazai vállalkozások termékeinek, szolgáltatásainak.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Shutterstock