Bár több állam is igyekszik bevonzani a magánbefektetőket, és önmaga is támogatja a technológiával kapcsolatos kutatást-fejlesztést, egyéb utakon is igyekeznek előnyt szerezni. Egy a brit Synthesia vállalathoz közel álló szakember a Financial Timesnak elmondta, hogy brit és európai startupokat nemrég kanadai és egyesült arab emírségekbeli tisztviselők kerestek meg azzal, hogy telepítsék át a székhelyüket hozzájuk. A vállalatoknak támogatásokat, kedvezőbb adózási feltételeket és szabályozást ajánlottak, hogy rávegyék őket a helyszínváltoztatásra.
Egy német vállalathoz – amely Európa legjobban finanszírozott MI-startupjai közé tartozik – közel álló ember elmondta, hogy eddig Kanadába, az Egyesült Arab Emírségekbe, Szingapúrba, az Egyesült Királyságba és Dániába hívták őket. Ezek az országok egyértelműen azért küzdenek, hogy versenyben maradhassanak a nagyokkal.
Kanada már most is több ezer mesterséges intelligenciával foglalkozó startupnak – például a Cohere-nek – és olyan vezető kutatóknak ad otthont, mint a Turing-díjas Yoshua Bengio. A bevándorlást felgyorsító politikával, valamint kutatási-fejlesztési hitelekkel igyekszik becsábítani a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatokat és szakembereket az országba – állítja a Financial Times.
Úgy tűnik, hogy ezek az ajánlatot tevő országok néha sikerrel is járnak: a Captain AI, amely éttermek számára értékesít MI-szoftvereket, jelenleg Londonból ugyancsak Kanadába költözik, és inkább az észak-amerikai ügyfélkörre koncentrál. Az Egyesült Arab Emírségek szintén azt reméli, hogy a feltörekvő technológia egyik központi területévé válik.
Amit pedig kínálnak, az igencsak csábító lehet a kutatók és az MI-vel foglalkozó vállalatok számára.
Az EU nemrég fogadta el a világ egyik legszigorúbb mesterséges intelligenciáról szóló törvényét, ezáltal az európai vállalatoknak úgy kell átalakítaniuk a rendszereiket, hogy azok megfeleljenek az új szabályoknak.
Az uniós előírások néhány brit vállalatra is érvényesek. Az Egyesült Arab Emírségek azonban azt ígéri nekik, hogy igyekszik olyan szabályozást bevezetni, amely nem túl szigorú és nem fojtja meg a fejlődést, emellett biztosítja, hogy az országban működő vállalatok más piacokon történő értékesítéskor is megfeleljenek az előírásoknak.