Egy amerikai gazdasági közíró, Charles Hugh Smith úgy véli, ahhoz, hogy valaki a középosztályhoz tartozzon, azt nem a fizetése, jövedelme alapján kellene meghatározni, hanem célszerűbb volna összeszedni a középosztálybeliség jellemzőit. Például hogy mi biztosítja a biztonságukat, a jólétüket, és ez alapján pontosabban lehetne kategorizálni a háztartásokat. Ennek alapján azt állítja, hogy az USA-ban a középosztály az elmúlt évekre gyakorlatilag a háztartások 10 százalékára zsugorodott, mivel
jelenleg csak a felső 30 százalékuk keres annyit, hogy megengedhesse magának azt, ami elérhető volt az elmúlt évtizedek felső 60 százalékának.
Ugyanakkor a felső 20 százalékot azért nevezhetjük nehezen középosztálynak, ugyanis ez a réteg a felső középosztály, amelyet a gazdagok és a szupergazdagok alkotnak (a 80-től 95 százalékig tartó, a felső 5, illetve a felső 1 százalékos sáv). A jövedelem alapján már csak azért sem érdemes meghatározni a középosztálybelieket az USA-ban, mert például a háztartások évi 100 ezer dolláros (mintegy 35 millió forintos) átlagos bevétele egy nagyobb metropoliszban alig fedezi a lakbért és a szükségleteket, persze a kisebb településeken, vidéken ekkora takaró alatt azért bőven nyújtózkodhatnak. Charles Hugh Smith a fizetéstől fizetésig élő háztartásokat egyszerűen nem sorolná a középosztályba. Szerinte a középosztálybeliséghez el kellene érni az alábbi jellemzőket.
Mik a középosztálybeliség alapjai?
- Legyen értelmes egészségbiztosítása (azaz nem fantombiztosítás, amely csak több ezer dollár készpénz kifizetése, azaz óriási önrészt követően térít).
- Legyen jelentős tőkéje (a vagyon 25–50 százaléka) lakásban vagy egyéb ingatlanban.
- Olyan mértékű bevétel/kiadás aránya legyen, amely lehetővé teszi, hogy a háztartás nettó jövedelmének legalább 6 százalékát megtakarítsa.
- Legyen számottevő nyugdíj-megtakarítása.
- Képes legyen egy-két éven át fedezni az összes kiadását akkor is, ha a háztartások egyik elsődleges keresője elveszíti állását.
Ezek voltak a fő pontok, amihez hozzáadott párat más szerzőktől:
- A háztartásban minden kereső félnek legyen megbízható járműje, amelyre teljes körű biztosítást tud kötni.
- Amennyiben egy háztartás a megélhetéshez állami segítségre (SNAP, Medicaid, lakbértámogatások stb.) szorul a családi életvitel fenntartásához, a középosztálybeli státusza már kétséges.
- Legyenek a következő generációra átruházható nem pénzügyi eszközök, például családi örökség, nemesfém, üzleti tőke, bérbeadásból származó ingatlan, föld stb., azaz úgynevezett generációs vagyon.
- Legyen anyagi lehetőség az utódokba való befektetésre (oktatás, tanórán kívüli klubok/képzés stb.).
- Legyen a fizikai/szellemi/lelki erőnlét megőrzésére fordított szabadidejük.
- Képesek legyenek a humán és társadalmi tőke folyamatos felhalmozására (új készségek bővítése, közösségi hálózatok és szolgáltatási piacok bővítése stb.)
- Legyenek családi tulajdonban jövedelemtermelő eszközök, mint például bérlemények, kötvények stb.
Bár a fenti pontok közül néhány átfedi egymást, egy közös bennük, hogy
a fogyasztás mértéke vagy bizonyos státuszszimbólumok meglétének bizonytalan illúziója még nem sorol be a középosztályba.
A gazdasági közíró szerint ahhoz, hogy a háztartás középosztálybelinek minősüljön (vagyis ami egy-két generációval ezelőtt annak számított), valamiféle vagyont kell birtokolnia/ellenőriznie, ami nem tűnik el, ha a befektetési buborék kipattan, és nem nullázza le egy orvosi vészhelyzet. Képesnek kell lenni arra is, hogy továbbadjon valamiféle generációs vagyont az utódoknak, nem elég az adósságból finanszírozott fogyasztás segítségével a látszat fenntartása.