Ez a nagyhatalom több mint 2000 méterrel a földfelszín alatt kutatja a sötét anyagot
2023. december 16. 10:12
A világ legmélyebb és legnagyobb föld alatti laboratóriuma – amelyet 2400 méterrel a felszín alatt építettek Délnyugat-Kínában – megkezdte működését, ami jelentős lökést adhat a sötét anyag globális kutatásának.
2023. december 16. 10:12
5 p
7
1
20
Mentés
A kínai Csinping föld alatti laboratórium háromévnyi kemény munka után végre üzemképes – jelentette csütörtökön a Hszinhua állami hírügynökség. Az egyedülálló vizsgálati körülményeket biztosító létesítmény várhatóan új lehetőségeket és megfelelő környezetet biztosíthat a sötét anyag kutatásához.
Amikor a labor első fázisa 2010-ben elkészült, a kapacitása körülbelül 4000 köbméter volt. A második szakaszának közös építése a Cshinghua Egyetem és a Yalong River Hydropower Development Company által 2020 decemberében kezdődött.
A laboratórium kapacitása jelenleg háromszázezer köbméter, ezzel ez a világ legnagyobb föld alatti laboratóriuma,
és majdnem kétszer akkora, mint az olaszországi Gran Sasso Nemzeti Laboratórium.
A mélység támogathatja a kutatást
A kozmikus sugárzás nagy részét blokkoló extrém mélységben található laboratóriumot ideális, „ultratiszta” helyszínnek tekintik a láthatatlan sötét anyag – amelyről úgy vélik, hogy az univerzum legalább negyede ebből áll – kimutatására.
A tudósok a sötét anyag létezésére a látható anyagokra gyakorolt gravitációs hatásából tudtak következtetni. Rejtélyének megfejtése segíthet a kutatóknak jobban megérteni világegyetemünk összetételét és a galaxisok összetartását.
Az ultratiszta környezet mellett rendkívül alacsony a környezeti sugárzás és a természetben előforduló radioaktív gázok előfordulása, ezek mind segítik a sötét anyag felderítését, „így jelentős tudományos vizsgálatokba kezdhetünk”– mondta Jüe-csien (Yue Qian), a Tsinghua mérnöki fizika tanszékének professzora.
Hozzátette, hogy a laboratórium interdiszciplináris kutatásokat is támogatna, például a részecskefizika, a nukleáris asztrofizika, a kozmológia, az élettudományok és a kőzetmechanika területén.
A Kínai Hírszolgálat szerint a Szecsuáni Orvosi Egyetem Nyugat-kínai Orvosi Központjának egy csapata – amely a laboratóriumban a mélységi földi orvostudományt tanulmányozza – képes volt azonosítani a rendkívül alacsony háttérsugárzáshoz alkalmazkodó molekuláris célpontokat. A felfedezés potenciálisan javíthatja a tumorok kezelését – áll a jelentésben.
A technológiai óriáscégek világa egy ember alkotta szörnyeteg, amellyel szemben a nyugati kormányok vesztésre állnak. Miben jár előrébb Kína? A helyes stratégia Amerika és Európa
számára is a kooptálás lenne, állítja a Cambridge-i Egyetem politikatudósa.
A Drogkutató Intézet elemzésében arra keresi a választ: van-e kapcsolat a gyermekkori traumák, negatív életesemények és a szerfüggőségre való hajlam között?
A magyar kultúra napján országszerte és a határokon túl is kiállításokkal, koncertekkel, díjátadókkal és színházi előadásokkal tisztelegnek Kölcsey Ferenc Himnusza előtt.
Beszélgettem egyszer egy csillagász és magfizikus végzettséggel is rendelkező kutatóval. Szerinte nincs sötét anyag, az egész balhé ezzel a flogisztonelmélet 21-ik századi reinkarnációja csupán.
Kitalálni nem nehéz dolgokat.
Meglehet, hogy a világegyetem 4 vagy több térbeli dimenzió. De mi csak három dimenziót látunk belőle, azaz a 4. dimenzióból csak egy szeletet. De ettől még az egész 4. dimenzió hat ránk. Máris semmi szükség a setét anyagra.
De persze sok egyéb magyarázat is lehetséges. Akár amire még senki sem gondolt.
A setét anyag egyelőre csak emberi kitaláció, nem fizikai tény.
"A tudósok a sötét anyag létezésére a látható anyagokra gyakorolt gravitációs hatásából tudtak következtetni. "
Az nem következtetés. Csak nem értik a világot, ezért ezt a magyarázatot találták ki.
Ami vagy helyes magyarázat vagy nem az.