A világ legmélyebb és legnagyobb föld alatti laboratóriuma – amelyet 2400 méterrel a felszín alatt építettek Délnyugat-Kínában – megkezdte működését, ami jelentős lökést adhat a sötét anyag globális kutatásának.
A kínai Csinping föld alatti laboratórium háromévnyi kemény munka után végre üzemképes – jelentette csütörtökön a Hszinhua állami hírügynökség. Az egyedülálló vizsgálati körülményeket biztosító létesítmény várhatóan új lehetőségeket és megfelelő környezetet biztosíthat a sötét anyag kutatásához.
Amikor a labor első fázisa 2010-ben elkészült, a kapacitása körülbelül 4000 köbméter volt. A második szakaszának közös építése a Cshinghua Egyetem és a Yalong River Hydropower Development Company által 2020 decemberében kezdődött.
A laboratórium kapacitása jelenleg háromszázezer köbméter, ezzel ez a világ legnagyobb föld alatti laboratóriuma,
és majdnem kétszer akkora, mint az olaszországi Gran Sasso Nemzeti Laboratórium.
A kozmikus sugárzás nagy részét blokkoló extrém mélységben található laboratóriumot ideális, „ultratiszta” helyszínnek tekintik a láthatatlan sötét anyag – amelyről úgy vélik, hogy az univerzum legalább negyede ebből áll – kimutatására.
A tudósok a sötét anyag létezésére a látható anyagokra gyakorolt gravitációs hatásából tudtak következtetni. Rejtélyének megfejtése segíthet a kutatóknak jobban megérteni világegyetemünk összetételét és a galaxisok összetartását.
Az ultratiszta környezet mellett rendkívül alacsony a környezeti sugárzás és a természetben előforduló radioaktív gázok előfordulása, ezek mind segítik a sötét anyag felderítését, „így jelentős tudományos vizsgálatokba kezdhetünk” – mondta Jüe-csien (Yue Qian), a Tsinghua mérnöki fizika tanszékének professzora.
Hozzátette, hogy a laboratórium interdiszciplináris kutatásokat is támogatna, például a részecskefizika, a nukleáris asztrofizika, a kozmológia, az élettudományok és a kőzetmechanika területén.
A Kínai Hírszolgálat szerint a Szecsuáni Orvosi Egyetem Nyugat-kínai Orvosi Központjának egy csapata – amely a laboratóriumban a mélységi földi orvostudományt tanulmányozza – képes volt azonosítani a rendkívül alacsony háttérsugárzáshoz alkalmazkodó molekuláris célpontokat. A felfedezés potenciálisan javíthatja a tumorok kezelését – áll a jelentésben.
A Makronóm kapcsolódó írását itt olvashatja.
Címlapfotó: China Jinping Underground Laboratory
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.