Ez a nagyhatalom több mint 2000 méterrel a földfelszín alatt kutatja a sötét anyagot
2023. december 16. 10:12
A világ legmélyebb és legnagyobb föld alatti laboratóriuma – amelyet 2400 méterrel a felszín alatt építettek Délnyugat-Kínában – megkezdte működését, ami jelentős lökést adhat a sötét anyag globális kutatásának.
2023. december 16. 10:12
5 p
7
1
20
Mentés
Fekete Kíra
A kínai Csinping föld alatti laboratórium háromévnyi kemény munka után végre üzemképes – jelentette csütörtökön a Hszinhua állami hírügynökség. Az egyedülálló vizsgálati körülményeket biztosító létesítmény várhatóan új lehetőségeket és megfelelő környezetet biztosíthat a sötét anyag kutatásához.
Amikor a labor első fázisa 2010-ben elkészült, a kapacitása körülbelül 4000 köbméter volt. A második szakaszának közös építése a Cshinghua Egyetem és a Yalong River Hydropower Development Company által 2020 decemberében kezdődött.
A laboratórium kapacitása jelenleg háromszázezer köbméter, ezzel ez a világ legnagyobb föld alatti laboratóriuma,
és majdnem kétszer akkora, mint az olaszországi Gran Sasso Nemzeti Laboratórium.
A mélység támogathatja a kutatást
A kozmikus sugárzás nagy részét blokkoló extrém mélységben található laboratóriumot ideális, „ultratiszta” helyszínnek tekintik a láthatatlan sötét anyag – amelyről úgy vélik, hogy az univerzum legalább negyede ebből áll – kimutatására.
A tudósok a sötét anyag létezésére a látható anyagokra gyakorolt gravitációs hatásából tudtak következtetni. Rejtélyének megfejtése segíthet a kutatóknak jobban megérteni világegyetemünk összetételét és a galaxisok összetartását.
Az ultratiszta környezet mellett rendkívül alacsony a környezeti sugárzás és a természetben előforduló radioaktív gázok előfordulása, ezek mind segítik a sötét anyag felderítését, „így jelentős tudományos vizsgálatokba kezdhetünk”– mondta Jüe-csien (Yue Qian), a Tsinghua mérnöki fizika tanszékének professzora.
Hozzátette, hogy a laboratórium interdiszciplináris kutatásokat is támogatna, például a részecskefizika, a nukleáris asztrofizika, a kozmológia, az élettudományok és a kőzetmechanika területén.
A Kínai Hírszolgálat szerint a Szecsuáni Orvosi Egyetem Nyugat-kínai Orvosi Központjának egy csapata – amely a laboratóriumban a mélységi földi orvostudományt tanulmányozza – képes volt azonosítani a rendkívül alacsony háttérsugárzáshoz alkalmazkodó molekuláris célpontokat. A felfedezés potenciálisan javíthatja a tumorok kezelését – áll a jelentésben.
Sőt egyből kettő is megjelent magyarul! A SETI abban segít, hogy felvegyük a kapcsolatot az űrben lévő élettel, míg az Androméda játékosai az űr sötétjében küzdenek meg az idegenekkel – és egymással.
A Nézőpont Intézet ismét felmérte a nemzetközi sajtómegjelentéseket. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár úgy látja, szisztematikus narratíva-háború zajlik napjainkban.
A technológiai óriáscégek világa egy ember alkotta szörnyeteg, amellyel szemben a nyugati kormányok vesztésre állnak. Miben jár előrébb Kína? A helyes stratégia Amerika és Európa
számára is a kooptálás lenne, állítja a Cambridge-i Egyetem politikatudósa.
Beszélgettem egyszer egy csillagász és magfizikus végzettséggel is rendelkező kutatóval. Szerinte nincs sötét anyag, az egész balhé ezzel a flogisztonelmélet 21-ik századi reinkarnációja csupán.
Kitalálni nem nehéz dolgokat.
Meglehet, hogy a világegyetem 4 vagy több térbeli dimenzió. De mi csak három dimenziót látunk belőle, azaz a 4. dimenzióból csak egy szeletet. De ettől még az egész 4. dimenzió hat ránk. Máris semmi szükség a setét anyagra.
De persze sok egyéb magyarázat is lehetséges. Akár amire még senki sem gondolt.
A setét anyag egyelőre csak emberi kitaláció, nem fizikai tény.
"A tudósok a sötét anyag létezésére a látható anyagokra gyakorolt gravitációs hatásából tudtak következtetni. "
Az nem következtetés. Csak nem értik a világot, ezért ezt a magyarázatot találták ki.
Ami vagy helyes magyarázat vagy nem az.