Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Egy magyar átlagpolgár augusztus vége felé sokmilliárdos mínuszt látott az online bankszámláján, de kiderült, hogy szerencsére egy súlyos banki, technikai hibáról van szó. Elhatároztuk, hogy ezúttal összetettebb, a jövőt firtató gazdasági-pénzügyi kérdést szegezünk a ChatGPT újabb, fejlettebb verziójának.
A Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Ezúttal okosabbat igyekeztünk kérdezni, ám sajnos a korábbiakhoz hasonló, ezúttal meglehetősen leegyszerűsítő feleletet kaptuk. Persze egy jól elhelyezett „mentegetőzéssel” a válasz elején és végén. A gép ezúttal is (ahogyan a korábbi beszélgetésünkben) használta a magyarban nem létező „vészfond” kifejezést, ami itt is körülbelül a vész esetére félretett, gyorsan elérhető, pénzzé tehető vagyontípust jelenti.
Terveink szerint rövidesen megkérdezzük ugyanezt egy hús-vér szakértőtől is, azt tippelve, hogy az alábbinál sokkal személyesebb, érdemben használhatóbb választ kapunk.
„Szia, pénzügyekben jártas gazdasági újságíró vagyok, egyetemen szerzett makrogazdasági ismeretekkel. Mégsem értem pontosan, hogy milyen jövő vár a megtakarításaimra, amelyek főleg magyar ingatlanok, állampapírok és részvények (ezek kb. 33-33-33 százalékos arányban). Aggaszt a jelenlegi magas infláció, az ukrán háború, a 2022-es energiaválság és következményei, egy újabb járványhullám, a kínai gazdasági problémák (pl. ingatlanpiaci csődök, csökkenő GDP-növekedési ráta Kínában). Továbbá a világ kettéosztottságának növekedése, egyfajta új hidegháború beköszöntése is – például immár a BRICS-államok is saját valutát akarnak. Szeretném tudni, hogy a befektetéseim, a megtakarításaim a következő 2-3 vagy akár 5-10 évben megőrzik-e reálértéküket.”
„Fontos megjegyezni, hogy nem vagyok pénzügyi tanácsadó, és minden befektetés kockázatokkal jár, amiket fontos alaposan megmérlegelni. Azonban a leírtak alapján egy nagyon diverzifikált portfóliód van, amely általában segít csökkenteni a kockázatot. Ingatlanok, állampapírok és részvények együttes jelenléte egy portfólióban gyakran segít a volatilitás csökkentésében és a kockázatok elosztásában.
Magas infláció: A magas infláció erodálja a megtakarítások reálértékét. Az állampapírok, különösen a rövid lejáratúak, különösen sérülékenyek ezzel szemben. Az ingatlanok és a részvények néha jobban ellenállnak az inflációnak, mivel azok árai is emelkednek.
Ukrán háború és geopolitikai feszültségek: Ezek a tényezők negatívan befolyásolhatják az összes befektetési kategóriát, beleértve az ingatlan- és tőkepiacokat is.
Energiaválság és járványhullám: Ezek általános gazdasági lassulást okozhatnak, ami negatívan érintheti az állampapírok és a részvények értékét, illetve az ingatlanok bérleti potenciálját vagy értékesítési árát.
Kínai gazdasági problémák: Mivel Kína a világgazdaság jelentős szereplője, bármilyen lassulás vagy instabilitás globális hatásokkal járhat.
Új hidegháború és kettéosztottság: Ebben az esetben az árfolyamok, a kereskedelmi csatornák és a geopolitikai viszonyok változása további bizonytalanságot és kockázatot jelenthet.
Valutadiverzifikáció: Mivel a forint inflációs kockázata magasabb lehet, érdemes lehet egy részt különböző valutákban tartani.
Részvénypiaci diverzifikáció: Ha a részvényportfóliód túlságosan a magyar vagy az európai piacra összpontosul, globálisabb diverzifikációra lehet szükség.
Likviditás: Az előre nem látható válságok kezelésére érdemes lehet egy likvid „vészfondot” is fenntartani.
Hozamvadászat vs. biztonság: Ha az inflációs nyomás fokozódik, érdemes lehet olyan eszközökre összpontosítani, amelyek potenciálisan magasabb reálhozammal rendelkeznek.
Szakértői konzultáció: Az ön komplex helyzetében a legjobb, ha személyre szabott tanácsot kér egy vagy több pénzügyi szakértőtől.
Mivel a makrogazdasági és geopolitikai kockázatok fokozottak, a jövőbeni reálérték megőrzése nem garantált. A diverzifikáció és a folyamatos monitorozás azonban segíthetnek a kockázatok kezelésében.”
A szerkesztő megjegyzése:
A fenti cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak, konkrét befektetési kérdések eldöntéséhez keressen fel befektetési tanácsadó szakértőt.
Címlapfotó: 123rf
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálja a makronom.hu oldalon.