Kína ebből is profitál
Az orosz fegyverek iránti kereslet kielégítéséért folytatott versenyben Kína egyedülállóan előnyös helyzetben van. A világ 15 legnagyobb védelmi cégéből hat kínai állami tulajdonú vállalat – emellett szintén hat amerikai tulajdonban, egy brit, egy olasz és egy közös holland–francia – ezen túl pedig olyan védelmi gyártókapacitása van, amely képes kielégíteni a hazai keresletet, miközben egyre kifinomultabb rendszerek és platformok nagy megrendeléseit szállítja a külföldi vevőknek. Így tehát Kínának adottak a lehetőségei, hogy a fegyverpiacon betömje az oroszok helyén maradt űrt.
Az elmúlt években az ázsiai nagyhatalom negyedik generációs harci repülőgépeket és egy hadihajót szállított Pakisztánnak, valamint Thaiföldnek is nagy számban fegyvereket. A Pakisztánnak küldött Type 054 A/P fregatt a legnagyobb és állítólag a legfejlettebb hadihajó, amelyet Kína valaha is exportált. Ennek eredményeként
az ázsiai nagyhatalom mindössze két év alatt csaknem megháromszorozta fegyvereladásainak értékét a 2020-as 10 éves mélyponthoz képest.
Kína kedvező helyzetben van a képességbeli hiányosságok pótlása tekintetében is. A közép- és nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek az orosz vevők által a legkeresettebbek közé tartoznak. Kína kifejlesztette a HQ–9-es és a HQ–17-es sorozatú légvédelmi rakétarendszert, amely az orosz S–300-asok és a Tor–M1-esek visszafejlesztésén alapulnak. Ezek az orosz társaikhoz képest jobb teljesítményt nyújtanak azoknak az országoknak, ahová a nyugati beszállítók nem hajlandók hasonló képességeket exportálni, mint például Szerbia.
Emellett Kína gyors fejlődése a drónok bevetése és exportálása terén azt eredményezte, hogy az „értékes fegyverek” (költséghatékony, de alacsonyabb technológiájú rendszerek) hiánypótló exportőréből a csúcstechnológiát képviselő képességek exportőrévé vált. A drónok segítettek Kínának megvetni a lábát az olyan piacokon, ahol nemcsak Oroszország, hanem az Egyesült Államok is jelen van.
Az elmúlt 10 évben az ázsiai nagyhatalom fegyvereladásai Szaúd-Arábiának (amely az Egyesült Államok első számú vevője), valamint Egyiptomnak és az Egyesült Arab Emírségeknek (Oroszország első számú vevői között vannak) szinte kizárólag olyan csapásmérő képességekre összpontosítottak, amelyek többnyire az ázsiai országnál találhatók meg.
Bár az USA uralja a szaúdi fegyverpiacot, Washington eddig vonakodott UAV-ket (automatikus repülésszabályozó rendszereket) eladni az országnak, ami piaci rést jelent Kína számára. Szaúd-Arábia még az UAV-k Kínával közös gyártása mellett is elkötelezte magát. Mivel a drónok a háború sztárjai lettek Ukrajnában és a hegyi-karabahi konfliktusban, az UAV-k iránti kereslet valószínűleg tovább nő, ami nagyszerű kilátásokat nyújt az ázsiai nagyhatalom számára, amennyiben a drónok továbbra is bizonyítják hatékonyságukat – ahogyan azt egyébként Afrikában már megtették.