Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
Feltűnően megnőtt a készpénzforgalom Oroszországban. A Wagner-csoport ebben is nyakig benne van: Prigozsin a halálért csak cash alapon fizet.
A háború kitörése után a pénzügyi szankciók és az ösztönös pánik eredményeképpen az oroszok pontosan azt tették, amit a lakosság a világ bármely részén tett volna: megrohamozták a bankokat, hogy inkább készpénzben tárolják a pénzüket – követve ezzel egy klasszikus bankcsőd előidézésének receptjét. Az orosz jegybank profin kezelte a helyzetet, és váratlan húzással 20 százalékra emelte a kamatlábat, amivel pénzt húzott vissza a rendszerbe, és megizmosította a rubelt. Ez egyben azt is jelentette, hogy a kormány minden gond nélkül továbbra is biztosítani tudta az állami kifizetéseket, párhuzamosan pedig növelni tudta a hadseregre fordítandó összeget.
A csend azonban rövid életűnek bizonyult, az elmúlt tíz hónapban érezhetően nőtt a forgalomban lévő készpénz mennyisége Oroszországban: egyes becslések szerint 1000 milliárd rubellel is nőhetett a forgalomban lévő bankjegyek értéke. Feltűnő és érthető is, hogy a készpénzhasználat akkor kezdett el robbanni, amikor a Kreml katonai behívókat kezdett postázni, illetve a Wagner-csoport megkezdte halálos és hosszan tartó bahmuti tevékenységét.
Utóbbi nagyban hozzájárult a készpénzterjedéshez, a zsoldos sereg halálozási rátája ugyanis meredeken emelkedett a több hónapos ostrom során, a gyászos számláló pedig – Prigozsin elmondása szerint – a csata végén 20 ezernél állt meg. (A Kreml nem ismeri el hivatalosnak a számot.) A meggyilkolt katonák után a Wagner minden esetben fejenként 5 millió rubelt (60 ezer dollárt) fizet a hátramaradt családoknak, ami csak a bahmuti húsdaráló kapcsán 100 milliárd rubelt jelentett,
Mégpedig készpénzben, mert a Wagner nem utal és nem papírozik. Több katonaözvegy egybehangzó elmondása szerint a pénzt borítékokban és táskákban küldik, mellőzve minden olyan dokumentumot, amely igazolná, hogy pontosan honnan érkezik. A Wagner nem egy esetben arra is figyelmezteti a családtagokat, hogy ha lehet, kerüljék a pénz bankban tárolását, elkerülve ezzel az adóhatóságok figyelmét.
A Wagner a zsoldosait szintén készpénzben fizeti a szolgálatukért, ami valóban tetemes összeget eredményez, ha hihetünk az USA becsléseinek, amely 50 ezer főre teszi az Ukrajnában harcoló Prigozsin-katonák számát. Maga a bukott forradalmár annak idején, amikor a börtönökből toborzott a serege számára, nem is csinált titkot a módszerből: ő maga jelentette be, hogy ezek a „katonák” is feketén és kizárólag készpénzben kapják meg a fizetésüket.
Fotó: MTI/AP