Íme egyetlen ábrán a legfrissebb demográfiai trendek

2023. június 23. 13:00

A fejlett világ közben továbbra is évről-évre látványosan szembesül a népesség elöregedésével. Ez egyre nagyobb a probléma Kínában is, ahol az elhibázott egygyermekes politika hatásai már kiütköznek.

2023. június 23. 13:00
null
Mihálovics Zoltán

A friss demográfiai trendek és adatok egy sor fontos dologra hívhatják fel a figyelmünket. Igen fontos következtetéseket vonhatunk le az adott ország termékenységi és halálozási rátájából, bizonyos események, politikák népességre gyakorolt hatásáról, nem is szólva a hadászati és gazdasági következményekről. A népességszám alakulásának hatásai hosszú távúak, de mégis: a legfontosabb kérdések egyikét jelenti. (Nem véletlen, hogy a magyar kormányzat is óriási hangsúlyt helyez a családpolitikára.)    

A népesedési piramisokkal történő ábrázolás – más néven korfa – az egyik legismertebb, legszemléletesebb módja annak, hogy bemutassuk az esetleges hasonlóságokat és különbségeket.

A népesedési piramisok – ahogyan az ábrán is látszik – három különböző kategóriába sorolhatók:

  1. Vannak, amelyek népességnövekedést mutatnak. Ezek a hagyományos „piramisszerű” formájukról ismerhetők fel, széles alappal és keskeny csúccsal, és olyan népességet tükröznek, ahol a magas születési ráta mellett magas a halálozási ráta is, ami leginkább a fejlődő országokban jellemző manapság.
  2. Vannak, amelyek egyértelműen mutatják az elöregedést: a keskeny alappal és a piramis vastagabb középső, valamint felső részével rendelkezők gyakran fordulnak elő a fejlettebb gazdaságokban, ahol a lakosságnak alacsony a születési rátája és hosszú a várható élettartama.
  3. Vannak olyan korfák is, amelyek nagyjából állandó népességet mutatnak: ezek a népesség korcsoportok közötti egyenletes eloszlását jelenítik meg. Gyakran az újabban a fejlődés útjára lépett országokban találhatók, ahol a születési és halálozási arányszámok stabilak.
Az egyes népességpiramisok nyilván nem kőbe vésett ábrák, hanem lényegében vizuális pillanatképek egy-egy nemzet jelenlegi demográfiai megoszlásáról, amelyet az ingadozó születési és halálozási ráták, valamint a bevándorlás és a szociálpolitika változásai is alakítanak.

A különböző piramistípusokhoz kapcsolódnak azonban kockázatok is, amelyek megértése segíthet betekintést nyerni a népességcsoportok előtt álló kihívásokba.

A különböző népességpiramis-típusok kockázatai

A népességpiramis szerkezetének minden típusa egyedi kihívásokkal és előnyökkel jár, amelyet gyakran az ország vagy a régió gazdasági fejlődésének éppen aktuális szakasza jellemez.

A rohamos népességnövekedést mutató országok, mint például az afrikai kontinens legtöbb ilyen piramis alakú korfája sok szempontból előnyt jelent. Az ilyen államokban ugyanis nagyobb a fiatalok és a munkaképes korúak száma. Azonban ez az előny semmissé válhat, ha a munkahelyek növekedése, az oktatás és az egészségügy nem élvez prioritást, illetve nem tud lépést tartani a megnövekedett kereslettel.

A népesség elöregedését, csökkenését szemléltető piramisokkal rendelkező országok, mint például Japán vagy éppen Magyarország, azzal a kihívással szembesülnek, hogy túlméretezett öregedő népességüket csökkenő munkaképes korú népességgel kell eltartaniuk. Bár a bevándorlás és a születési ráta növekedése rövid és hosszú távon segíthet, ezeknek az országoknak meg kell találniuk a termelékenység növelésének a módját, hogy elkerüljék a gazdaság esetleges visszaesését. Hiszen ha a fiatal népesség csökken, akkor ezzel a munkaképes létszám is csökken.

Kína és India demográfiai összehasonlítása

Miután a világ népessége tavaly elérte a nyolcmilliárd főt, 2023 – ahogy említettük – újabb népesedési mérföldkövet hozott, mivel India megelőzte Kínát a világ legnépesebb országaként.

Ha összehasonlítjuk a két nemzet népességpiramisát, láthatjuk, hogy India népessége a fiatal és munkaképes korú emberek erős bázisát foglalja magába, szemben Kína szűkebb népességpiramisával, amely magasabb átlagéletkort is mutat.

Ezt a demográfiai különbséget nagyrészt Kína egygyermekes politikája alakította ki,

amelyet 2021-től háromgyermekesre lazítottak. Az előbbi eredményeként Kína teljes termékenységi rátája ma 1,2 körül van, szemben India 2,0-jával. (Kína 1979 és 2015 között alkalmazta az „egy család, egy gyermek” politikáját.)

India aktuálisan kihasználhatja a nagyszámú munkaképes korú népességéből adódó termelékenységi fellendülését. Kínának tehát most biztosítania kell, hogy stabilan tudja tartani a népesedési piramisát, mivel, ha a népesség többsége elöregszik, a teljes termékenységi ráta tovább csökken.

Összességében tehát megállapíthatjuk, hogy főként a fejlett világ van gondban a demográfia szempontjából, hiszen ahogy azt a fenti korfák is szemléltetik, fokozatosan öregszik el a népességük, amelyek többek között a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát és a gazdasági növekedést is veszélybe sodorhatják. A fejlett világ kormányainak röviden összefoglalva két választásuk van ezeknek a tendenciáknak a lassítására, illetve korrekciójára: vagy migrációval pótolják a kieső munkaképes lakosságot, ahogy teszik azt az Egyesült Államokban és Németországban, vagy elkezdik ösztönözni a gyermekvállalást különböző kedvezményeket biztosítva a gyermeket vállalók számára, ahogy teszi azt Magyarország és a közelmúltban elkezdte Japán is.

, ahogy teszik azt az Egyesült Államokban és Németországban, , ahogy teszi azt Magyarország és a közelmúltban

Borítókép: 123rf

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyzoltan
2023. június 25. 05:57
-ha már demográfia, akkor az legyen a magyarországi helyzetkép, ami katasztrofális! -persze, csak a magyarságot tekintve, ami végül is nem számít, nem lényeges Magyarországon..! -valaki is másképp látja?
Nehidd El
2023. június 24. 15:06
Az igazi beszarás az utolsó ábra, annak is az a nem kiemelt részlete, hogy a legfiatalabb korosztály jelentős részét Európában szintén Afrika hozta össze.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!