Pósa Tibor írása a Makronómon
A mesterséges intelligencia (MI) legalább annyira lenyűgözte az emberiséget, mint amennyire aggasztja. Csak ámulhatunk, hogy pillanatok alatt miként kerekít a rendelkezésére álló adatokból vaskos elemzéseket, tanulmányokat. Szélesre tárja a kaput a tudományok előtt, amelyek korábban soha nem látott sebességgel fejlődhetnek. De ez is olyan, mint a kőbalta: kiváló arra, hogy megkönnyítse, hatékonyabbá tegye az ember munkáját, ám rossz kezekben gyilkos eszközzé válik.
A mesterséges intelligencia sötét oldala
A mesterséges intelligencia segítségével akár megfigyelhetjük az egész társadalmat, jó és rossz magaviseletűekként osztályozhatjuk az embereket, meghamisíthatjuk a választások eredményét, befolyásolhatjuk a tömegek véleményének kialakulását.
Néhány másodperc alatt az MI képes meghamisítani az eseményeket és a hangokat, de még a szereplőket is. Brüsszel attól tart, hogy a generatív mesterséges technológiák még termékenyebb talajt teremthetnek az álhírek terjedésének. Ez a mesterséges intelligencia sötét oldala.
Az MI tehát életet menthet, jobb körülményeket teremthet a földi létre, de akár meg is ragadhatja a hatalmat, sőt, egyes feltételezések szerint képes kiirtani az emberiséget. A jót el kell választani a rossztól – az Európai Unió jól felfogott érdekében ennek a szükségszerűségére próbált meg időben válaszolni. Bár a technológiában járatosak számára a dolog nem újdonság, szélesebb körben alig több mint fél éve robbant be a globális köztudatba a mesterséges intelligencia – elsősorban a ChatGPT által. A napokban fogadta el az Európai Parlament a tárgyalási álláspontját, amelyet a MI-t szabályzó törvény megvitatásakor az Európa Tanáccsal folytatandó egyeztetéseken képvisel. A hónap közepén meg is kezdődtek a tárgyalások, ezek zárultával véglegesíthetik a jogalkotást.
Szabályozás, átláthatóság és mesterséges intelligencia
Mi szerepel a parlament tárgyalásos ajánlásában? A törvény célja az MI-rendszerek szabályozása, valamint az átláthatóság és a biztonság garantálása – emelte ki a Le Figaro francia napilap. Világszerte ez az első ilyen jellegű jogszabály, ami azt jelenti, hogy az EU élen járhat a mesterséges intelligencia emberközpontú, megbízható és biztonságos kialakításában. A rendelet szigorúbb korlátozást vezet be a magas kockázatú mesterségesintelligencia-alkalmazásokra. Ebbe tartozik az a mesterségesintelligencia-rendszer, amely jelentős kockázatot jelent az emberek egészségére, biztonságára vagy alapvető jogaira nézve.