Ami nehezen megy a Nyugatnak, könnyebben sikerül Ukrajnának. A háború kezdete óta folyik az ötletelés, miképpen lehetne a szankciók által befagyasztott orosz állami és magánvagyonokat elkobozni, és a befolyó összegeket Ukrajnának utalni. Az jegybanki vagyon esetében reménytelennek tűnik a helyzet: a nemzetközi jog precízen és szigorúan védi a szankciók által befagyasztott összegeket, és éppen azon alapul, hogy a pénzt vissza kell szolgáltatni, amennyiben a szankciók mögött álló követelések teljesülnek. A Nyugat ebben – Zelenszkij sürgetése ellenére – nem ismer tréfát, még az amerikai pénzügyminiszter is a jogi háttér megbonthatatlanságáról beszélt, amikor Ukrajna és Brüsszel egyre türelmetlenebbül és már-már ad hoc jelleggel kezdett el ötletelni az orosz pénzek sorsáról.
Az oligarchák zárolt vagyonának esetében léteznek kiskapuk, ám a folyamat rendkívül bonyolult és időigényes. Az orosz üzletemberek befagyasztott pénzéről ugyanis esetenként külön bírósági eljárásban, egyesével és minden kétséget kizáróan bizonyítani kell, hogy az elkobozandó eszköz, ingatlan vagy bármilyen vagyontárgy tulajdonosa és az orosz–ukrán háború között egyértelmű kapcsolat áll fenn. Ez még gyorsított eljárásokban is éveket venne igénybe, ráadásul a siker egyáltalán nem garantált. (A Wagner-vezér Prigozsin anyja könnyedén nyerte meg azt az ennél némileg kisebb horderejű pert, amelyet azért indított az EU legfelsőbb bíróságán, mert ő is rákerült a szankcionálandó személyek listájára.)
Az orosz befagyasztott számlák összegének elköltése elsőre jó ötletnek hangzik. Nem biztos, hogy az.
Ukrajna a háborús jogrendben tágabban tudja értelmezni a nemzetközi jogot. Kijev figyel ugyan arra, hogy betartson bizonyos játékszabályokat az országban lévő orosz vagyontárgyak esetében, de érezhetőn előrébb tart ötletelésben, mint a Nyugat. A háború kitörése utáni szankciók keretében természetesen azonnal befagyasztotta a területén lévő orosz vállalati és Kreml-közeli magánvagyonokat, majd azonnal hozzá is látott az elkobzás feltételeinek kialakításához.
Ukrajnában egyes iparágakban az orosz vállalatok jelentős piaci részesedéssel bírtak. Kijev célja most az, hogy először bírósági procedúrák segítségével államosítsák az ilyen cégek vagyontárgyait, majd egy privatizációs eljárás során értékesítsék is azokat – mondta Rusztem Umerov, az ukrán állami vagyonkezelő alap vezetője.