Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője
, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzőjeA KSH friss adatai szerint márciusban a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, közösségi szálláshelyeken) 667 ezer vendég 1,7 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 5,8, a vendégéjszakáké 9 százalékkal volt kevesebb az egy évvel korábbinál. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 17 százalékkal visszaesett, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakáké viszont 1,2 százalékkal emelkedett.
2023. január–márciusban a belföldi vendégek 9,6 százalékkal kevesebb, a külföldiek 15 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el, mint az előző év azonos időszakában.
Igaz, a 2022-es részletes adatokkal összevetve már árnyaltabb a kép: a belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 17 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest 2023 márciusában. A vendégek száma 367 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 825 ezer volt. Utóbbiak 78 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 13 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A forgalom a panziókban 27, a közösségi szálláshelyeken 29 százalékkal csökkent a 2022. márciusi adatokhoz viszonyítva. A két legnépszerűbb turisztikai régióban, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldivendég-éjszakák 25, illetve 18 százalékát regisztrálták.
A külföldi vendégek száma 1,4, a vendégéjszakáké 1,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák 68 százalékát regisztrálták.
ahol a külföldivendég-éjszakák 68 százalékát regisztrálták.Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője szerint összességében kedvezőtlen képet mutat a kereskedelmi szálláshelyek márciusi forgalma. A vendégek száma egy év alatt 5,8, míg a vendégéjszakáké 9 százalékkal esett vissza, vagyis nemcsak, hogy kevesebben keresték fel a szálláshelyeket, de a vendégek egy-egy utazás során kevesebb időt is töltöttek ott el.
Az elemző kiemeli azonban, ahogyan láttuk is, hogy eltérő képet mutat a belföldi és a külföldi vendégforgalom alakulása. Előbbi esetében jelentős, 17,4 százalékos csökkenést mutatnak a vendégéjszakákra vonatkozó adatok, amely az árak gyors emelkedésével és így a jövedelmi helyzet romlásával függ össze, miközben a márciusi időjárás kedvezőbb volt, mint az elmúlt 3 évben.
A külföldi vendégek esetében ezzel szemben kismértékű, 1,4 százalékos növekedést mutatott a vendégszám és 1,2 százalékosat a vendégéjszakaszám. Vagyis a rövidebb tartózkodási idő a belföldi vendégek esetében jelent csak meg. A külföldi vendégforgalom esetében a növekedést a koronavírus-járvány utáni helyreállás hajthatja, ellenben az elmúlt hónapok forinterősödése már
nem támogatja a bővülést.
Az elemző szerint a belföldi forgalomban akkor következhet be változás, ha az infláció üteme érdemben mérséklődik, és így a lakosság rendelkezésre álló jövedelme ismét emelkedni tud reál értelemben.