Miközben Magyarországon agyonpolitizálják és rosszízű ellenzéki kampánytémává próbálják tenni az egyik legnagyobb volumenű, stratégiai jelentőségű beruházást, a debreceni CATL-gyár építését, Európa más részein zöld gazdasági diadalként könyvelik el, ha valahol megtelepszik egy akkumulátorgyártó vállalat.
Emmanuel Macron francia elnök a napokban személyesen vett részt az 5,2 milliárd eurós befektetésű, 2026-ban üzembe álló tajvani ProLogium akkumulátorgyár Dunkerque-ben építendő üzemének alapkőletételén, ezzel is jelezve a projekt stratégiai fontosságát.
Hasonlóan kiemelt projekteknek tartja az akkugyárak építését Németország is, amely szintén a napokban kötötte meg az év beruházási üzletét, ráadásul a zsíros projektet az USA orra elől sikerült elhalásznia.
Félmilliárd eurós plusz forrás
A német kormány 500 millió euróval támogatja a svéd Northvolt vállalatot, amelyet az Egyesült Államok próbált magához csábítani a Biden-féle, brutális költségvetésű támogatási rendszerrel. Az USA a berlini félmilliárdos hozzájárulási összeget eredetileg tartotta és emelte 850 millió euróra, a Northvolt ennek ellenére – és hosszas gondolkodás után – Németországot választotta, a Scholz-kabinet, az ipari szereplők és az észak-németországi Heide városának legnagyobb megelégedésére. A vállalat ugyanakkor nem zárta még ki egy második üzem építését az Egyesült Államokban, de prioritásnak most az európai gyártást tekintik.
A beruházás pontos költségvetése még nem ismert, miután az Európai Bizottságnak rá kell bólintania a nagyvonalú német állami támogatásra. A 3-5 milliárdos befektetés mellé nyújtandó összeg lesz az első olyan német finanszírozás, amelyet az EU a zöldátállás felgyorsítása érdekében aktivált ideiglenes válság- és átállási keretrendszeréből finanszíroznának. A Biden-féle támogatási rendszerhez hasonló alapnak Németország bőkezű befizetője, így belenyúlni is két kézzel akar, ahogyan tette azt egyébként a tavalyi évben is, még a szabályozás előtt – kisebb pánikrohamot okozva ezzel az Európai Bizottság versenyjogért felelős biztosának. A törvény szerint megengedett az állami támogatás, ám maximum ugyanazt az ösztönző összeget lehet ígérni egy vállalatnak, amelyet egy harmadik ország (az Egyesült Államok) is felkínált. Az, hogy ez a finanszírozási keret a Northvolt esetében alatta marad az USA-énak, csak még édesebbé teszi a győzelmet Robert Habeck gazdasági miniszter számára.
Feszültségek jelentek meg az unión belül az USA-val kirobbant kereskedelmi háború nyitólépésének kidolgozása és elfogadása kapcsán. A németek és a franciák öntik az állami pénzt a saját iparukba, óriási kockázatnak téve ki az egységes EU-s piacot és annak versenyképességét..