Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője úgy értékeli, hogy a várakozásokat alulmúlva csökkent az ipari termelés februárban, így egyelőre nem következett be a januári visszaesést követően várt felpattanás. Ez továbbra is arra utal, hogy a magas energiaárak miatt egyes ágazatok termelése visszafogott lehetett.
Aláhúzta: az ipari termelés negyedik negyedév elejétől tapasztalt megtorpanását – döntően az energiaárak robbanásának következtében – elsősorban az energiaigényes ágazatokban bekövetkező termelés visszafogása vagy leállása okozhatta, míg novemberben az olajfinomítással kapcsolatos problémák is rontották az ipar teljesítményét. Az ipari termelést az alacsonyabb energiafelhasználás hatására (részben az enyhe téli időjárásnak, részben a kényszerű energiamegtakarításnak köszönhetően) az energiatermelő ágazatok termelésének visszaesése is lefelé húzhatta.
Az ipari termelés 2020 októberéig teljesen kilábalt a járvány okozta válságból, a további lendületes növekedést azonban a csiphiány fékezte, így a pandémia előtti szint közelében, azt kissé meghaladó mértékben ingadozott az ipari termelés. Innen a tavalyi év elejétől határozott lendületet vett, szeptemberben új történelmi csúcsra ért, ezt követően pedig ismét visszaesett.
A 2015. évi átlaghoz viszonyítva 20,4 százalékkal bővült az ipari termelés, ami 47,2 százalékkal haladja meg a 2010. évi átlagos termelési szintet.
A Magyar Bankholding szakértője szerint a legnagyobb súlyú ágazatok, a járműgyártás, valamint a villamos berendezés előállításának területén jelentősen bővült a termelés volumene, a számítógép, az elektronikai, az optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer, az ital és dohánytermék előállítása csökkent, feltehetően a visszaeső kereslet hatására, amit a kiskereskedelmi adatok is tükröztek.
Az autógyárak termelése 2020 októberében már meghaladta a járvány előtti szintet,
azonban a tavalyelőttitől átlagosan 20 százalékkal maradt el, így mintegy 5-6 százalékponttal mérsékelte az ipari termelés volumenét. A járműgyártás új rendelései 1 százalékkal csökkentek, míg rendelésállománya januárban 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.