Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
Az IMF szerint a globális gazdaság lassulásának az egyre nagyobb széttagoltság és a geopolitikai feszültségek az elsődleges okai.
A Nemzetközi Valutaalap igazgatójának minapi prognózisa szerint a globális gazdaság az elkövetkezendő években csak lassú növekedést fog mutatni, a középtávú kilátások azonban az 1990-es évek eleje óta nem voltak ennyire borúsak.
A Világbank és az IMF közös ülése előtt nyilatkozó Krisztalina Georgieva a következő öt esztendőre a világgazdaság 3 százalékos éves növekedését jósolta, vagyis nem sok minden változott a tavaly őszi előrejelzés óta.
Georgieva szerint a kilencvenes években a fellendülő globalizáció segített a növekedés ütemén, és egyben emberek százmillióit emelte ki a mélyszegénységből – az elmúlt években tapasztalható protekcionista törekvések világkereskedelmi hatásai miatt azonban a globális bővülés jelentősen veszít a lendületéből.
Mint mondta, a növekedés legfőbb akadályozó tényezője az egyre emelkedő gazdasági széttagoltság, valamint a geopolitikai feszültségek kiugróan magas mutatója. Az ukrajnai háború súlyosan befolyásolja az eredményeket, az IMF-vezér szerint fennáll a veszélye annak, hogy az elmúlt harminc évben elért pénzügyi és kereskedelmi eredmények a békével együtt eltűnnek.
Hangsúlyozta azt is: az IMF kiáll a központi jegybankok azon törekvése mellett, hogy nem csökkentik a kamatszintet. Ahogyan fogalmazott: az infláció csökkentése a középtávú gazdasági teljesítmény alapfeltétele, annak eléréséhez pedig a jegybankoknak ragaszkodnia kell jelenlegi szigorú politikájukhoz.
Fotó:
Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője
MTI/EPA/Nusad Szekkajil