– Egy vállalatnak hogyan érdemes felkészülnie erre az új hidegháborúra?
– Mivel újra a bipoláris világ felé tartunk, érdemes visszagondolni a hidegháborús időszakra referenciaként: 1989 előtt a piacok tömbösödtek, ám azért volt némi átjárás. Természetesen most a COCOM-lista és a hasonló hidegháborús logikák újjáélednek, így az áruk és szolgáltatások áramlása szűkülni fog. Középtávon azonban az esztelen és szükségtelen mértékű globalizáció, a kínai gyártás koncentráltsága 5-10 év távlatában látványosan csökken majd.
– Mi következik ebből Magyarország számára, hiszen mi évszázadokon át egyfajta híd voltunk Kelet és Nyugat között?
– A hidegháborús logika egyre kevésbé engedi, hogy a kormányok híd szerepet töltsenek be, ugyanakkor mikroszinten a vállalatoknak elemi érdeke a lehető legtöbb piacot elérni. Nyilvánvalóan nekünk messze a legfontosabb partnerünk az unió és benne Németország, és ez így is marad, mi ugyanis ebben az új hidegháborúban a nyugati tömbhöz tartozunk. Mindemellett – ahogy ezt tudatosan tettük eddig is – dolgozni kell az arányaiban jóval jelentéktelenebb tömbön kívüli keleti, déli lehetőségeken is.
– Viszont a németek is ezer szállal kötődnek Kínához.
– Ez így van, ám a kérdés ennél összetettebb, ugyanis például a nagy német autógyárak termékeire még hosszú-hosszú évekig erős lesz a kereslet Kínában.
– Miért van ez így, hiszen az ottani gyártók is egyre jobbak és erősebbek.
– Aki sokat járt Kínában vagy élt kint, az tudja, hogy Európának óriási a nimbusza egész Ázsiában. A kontinensünket ott szinte dicsőítik, a felsőbb rétegek Európában szeretnének élni és tanulni, európai módon öltözni, enni, inni. Egy svájci óra, a francia borok vagy egy német luxusautó a legtöbb kínai számára a gazdagság netovábbját jelenti. Ezt az előnyünket kellene tudni jól kihasználni, és azt gondolom, hogy a német ipar is jó ideig megtalálja majd a piacát Kínában és másutt Ázsiában.
– A napokban lesz a JVSZ konferenciája, amelynek a vezető témája az innováció, és ahol ön is előad. Mit gondol a hazai innováció helyzetéről?
– Először is érdemes előrebocsátani, hogy bár sokszor úgy gondoljuk, hogy az innováció egy napról napra visszatérő, feladatszerű, amolyan „nyüzsgő” tevékenység, valójában nem erről van szó! Az innováció sokkal inkább egy attitűd, nem egy tevékenység, hanem minden tevékenységnek egy újfajta nézőpontja, dimenziója. Ha pedig kulturális elemként tekintünk rá, beláthatjuk, hogy annak előcsalogatása a semmiből rendkívül nehéz feladat.