Az ökoellenállás nagy harcba torkollt
Órákig ment az adok-kapok. Volt itt átkaroló „hadművelet”, rejtett csapdák, lesből támadás, de a tiltakozók is nyelték a könnygázt, kapták a gumilövedékeket.
A tüntetők közül több mint kétszáz megsebesült, legalább ötvenen súlyosan, kettő pedig a kórházban kómában van.
A rendőrök is ehhez hasonló arányú veszteségeket szenvedtek el.
A karhatalom teljesítette a legfőbb parancsot: nem engedték meg, hogy hasonló földfoglalás legyen, mint 2012-ben Notre-Dame-des-Landes-ban, ahol a környezetvédők egy repülőtér-bővítés ellen tiltakozva több évre letáboroztak. A „védőzónában” – innen ered a nevük, zadisták – „városállamot” alakítottak a saját törvényekkel, megújuló társadalmi viszonyokkal, oktatással, kezdetleges mezőgazdasági és ipari tevékenységgel, amely kizárta az állandó fejlődés hajszolását. Macron első elnöki mandátuma alatt a hatalom ezt a közösséget felszámolta, egyébként innen eredezteti magát a Föld lázadói szervezet is. Magukat szívesen nevezik ökoszociális csoportosulásnak, amely a környezetvédelemből és az antikapitalista küzdelem együtteséből ered.
Az ökoellenállás a kapitalizmus ellen is szerveződik
Mi a különbség a most lezajlott brutális tiltakozó akció és a közelmúltban is a környezetvédelmi megmozdulásokon tapasztalt erőszak között? Jelentős – állítja Sébastien Leurquin francia szabadúszó újságíró, aki szerzőtársával, Anthony Cortesszel a közelmúltban jelentetett meg egy könyvet e témáról, A jövő összetűzései – az ökoellenállástól az ökoterrorizmusig címmel. A könyv állításait fényesen igazolják a sainte-soline-i események, ezért lettek a szerzői a francia média gyakori vendégei.
Leurquin az előző brutális összecsapásokhoz képest abban látja a különbséget, hogy
szövetség köttetett a zöldek mérsékelt, úgynevezett opportunista és szélsőséges, ultrabaloldali csoportjai közt.
Most megpróbálnak egységfrontot létrehozni. Az ő szemszögükből nézve a hivatalos környezetvédők, akik politikai pártokba tömörülnek, a hatalmon lévő tömörülésekről nem is beszélve, mind a zöldpolitika árulói, akik lepaktálnak a kapitalizmus képviselőivel. A régi nagy elődök, mint a Greenpeace, pacifista, gyenge képződmények.
A Föld az utolsó pillanatait éli, nincs idő teszetoszáskodni, ha ütni kell, akkor ütni kell – legalábbis ez a felfogás kerekedett felül a mérsékelt szárnyon is.