Üzleti osztály a repülőn: nincs már igény az első osztályú jegyekre, a business viszont tör előre
Amerikában teljesen lemondtak róla, Európában még ragaszkodnak hozzá, csak az a kérdés, meddig.
A koronavírus divatba hozta a kertészkedést. Sőt, a komposzt kedvelt témája lett az előkelő angolszász koktélpartik beszélgetéseinek is. Ma már szerezhetsz trágyát eukaliptuszevő kecskékből, sőt keveréket akár Diana hercegnő gyermekkori otthonából is...
Miranda Michaelis, egy 56 éves virágtermesztő az angliai Oxfordshire-ben azt mondja, hogy ő termeszti a legegészségesebb tulipánokat a környéken. A titka egyszerű:
A neves amerikai gazdasági lap, a The Wall Street Journal is érdekesnek találta a jelenséget, bár nem úgy tudósított róla, mint az emberi ostobaság fényes megnyilvánulásáról. Cikkük szerint a fent említett Miranda megveszi egy londoni cégtől, a Land Gardenerstől a drága kincset, amely nemrég kezdett komposztot gyártani az Althorp Estate-en, a Spencer család 500 éves birtokán, ahol mindenki kedvence, a kis Diana felnőtt. A Climate Compost Inoculum nevű keverékben a Spencer család lovaiból és teheneiből származó potyadékot keverik gyommal, friss faforgáccsal és hajdinával. Eddig ez egy szokványos komposztnak tűnik, az ára már nem igazán.
A komposztot nem igazán tartottuk sokra, de a gondos paraszt mindig is tudta, hogy mekkora az értéke. Most, hogy a koronavírus mellékhatásaként a kertészkedés is világjárvánnyá vált, a komposzt is felértékelődött, sőt némely esetben luxuscikké vált.
A kertészkedés, a fenntarthatóság státuszszimbólummá emelkedett, és az elszállt vásárlók egyre inkább hajlandók sok-sok dollárt fizetni a kézműves ganéért, bízva a kiváló termésben. A komposztgyártók a termékeiket, lényegében trágyát, lebomlott növényi anyagokat olyan szintű ellenőrzésnek vetik alá, amit jellemzően csak a fine diningnél találunk. Sőt, hasonló kultusz is alakul ki körülötte.
A Flamingo Estate kertészet olyan termékeket kínál, mint a hírességek, Julianne Moore és Will Ferrell otthonából származó méz, és mellette most
A Good Shit nevű termékük az ünnepek alatt mind elkelt, miután Gwyneth Paltrow Goop című lapja felvette a karácsonyi ajándékkalauzába. A tavaszi kiadásra már a megjelenés előtt várólista volt.
A Flamingo Estate-nél figyelembe veszik azon állatok étrendjét, amelyeknek a trágyáját felhasználják a komposztba. Csirkéi és kecskéi ugyanazt eszik, mint a Los Angeles-i hírességek, a farmjukon termő biogyümölcsökből és -zöldségekből lakmároznak.
„A mi kecskéink és csirkéink zenét hallgatnak, vadzsályát és eukaliptuszt harapnak, szabadon barangolnak a birtokon, és általában mindig remek hangulatban vannak”
– mondta Richard Christiansen, a cég vezetője. (Ha szabadon barangolnak az állatok, akkor hogyan gyűjtik össze az excretumokat?)
Bár Christiansen elismeri, hogy a goopos kampány óta a gazdasága nevetségessé vált a trágyája ára miatt, megjegyezte, hogy az árban figyelembe vették a tisztességes munkaerő bérét, valamint a felelős és biogazdálkodási gyakorlatot.
„Az anyatermészet az utolsó nagy luxus, és mi vagyunk a luxustermékeinek szállítói” – mondja.
A spanyolországi Six Senses Ibiza, ahol a szobák ára egy éjszakára 769 dollárnál kezdődik, már komposztálja az éttermeiben keletkező ételmaradékot, az anyagot pedig a szálloda farmján hasznosítja majd. Az üdülőhely idén nyáron komposztálási workshopokat kínál, mondta Adao Zerio, a hotel fenntarthatósági felelőse.
A saját készítésű komposzt egyre jobban megragadja az újonc kertészeket, akik a világjárvány idején költöztek ki kertvárosi házakba. „Rhode Island egyes részein, ahol a régimódi New England-iak találkoznak az újgazdag New York-iakkal, a kertészkedés és a komposztálás a koktélpartikon folytatott beszélgetések egyik fő témája lett” – idézte a WSJ Rebecca Wrightot.
Rebecca Wright korábban a The Class nevű fitneszbolt vezetője volt, majd a Connecticut állambeli Stoningtonba költözött, és megnyitotta a William Wright and Co. nevű nyári farmboltját. Azt mondja, hogy a vásárlók elkapkodták a kiszsáknyi komposztot, amelyet 20 dollárért árult a Vita Novától, egy Rhode Island-i vállalkozástól.
A példáknak se szeri, se száma. Steven Wynbrandt, egy Los Angeles-i komposztkészítő gilisztaürüléket, lucernaszénát és kézzel szedett hínárt tesz a keverékébe, emellett gombákban gazdag adalékanyagot és ökológiai tejgazdaságokból származó tehéntrágyát is használ. A koncentrált keverék komposzttea néven, kis zacskókban 27 dollárért árulja kilónként.
Nekem az egészről Gyulai Iván, a komposzthagyó mélymulcs magyarországi atyjának jó tanácsa jut eszembe:
Kapcsolódó:
A kiskert reneszánsza, segítség a válságokban