Az amerikai Fed a növekvő inflációval szemben agresszívabb álláspontot képviselt, és
már 2021 júniusában egyértelmű jelzéseket küldött arról, hogy az infláció kordában tartása érdekében kamatemelést hajt végre.
A kamatlábakat 2022 márciusában emelte, amit további, gyorsabb kamatemelések követtek. Ezzel szemben az EKB 2022 júliusáig védte laza monetáris politikáját, csak ekkor emelt először kamatot. Az EKB puha hozzáállását befolyásolta az euróövezet egyes gazdaságainak magas adósságszintje.
Ez az EKB által követett „sekélyebb” pálya a két nagy gazdasági egység, az EU és az USA közötti kamatkülönbségek kiszélesedéséhez vezetett, ami a befektetőket az európai eszközökből az amerikaiakba áramoltatta.
Ennek eredményeképpen a Fed 2021 júniusában tett első bejelentésétől 2022 őszéig a dollár nagyjából 20 százalékkal erősödött az euróval szemben.
A 2022-es év nagyobb részében gyengébb euró másik oka az a megítélés, hogy
az amerikai dollár biztonságos eszköznek számít, különösen válság idején.
Az amerikai eszközöket, különösen az államkötvényeket általában „biztonságos menedéknek” tekintik.
A befektetők ezért a zavaros és bizonytalan időkben szívesebben tartják ezeket az eszközöket. Ez általában azt eredményezi, hogy válságok idején megnő a kereslet ezen eszközök iránt, ami felfelé irányuló nyomást gyakorol a dollárra.
Az ukrajnai válság során hasonló tendencia volt megfigyelhető, az orosz inváziót követően az amerikai dollár három egymást követő ülésszakon keresztül erősödött. Egyesek azzal érvelnek, hogy a „domináns” globális valuta kibocsátójaként az USA jobban el van szigetelve a külföldi tovagyűrűző hatásoktól, és a nemzetközi áru- és eszközpiacokon is tud járadékot szerezni, így profitál globális státuszából.
A gyenge valuta kívánatos mellékhatásokkal is járhat, amennyiben a gyengeséget a reálgazdaságban bekövetkező fejlemények okozzák. A közvélekedés szerint az árfolyamgyengülés idején a nagy nettó devizaeszköz kitettséggel rendelkező nagybankok növelik az exportintenzív vállalatoknak és a kisbankoknak nyújtott hiteleket, és az ilyen kisbankokkal rendelkező régiókban magasabb a kibocsátás növekedése. A hagyományos közgazdasági elmélet is azt diktálja, hogy
a gyengébb valuta növeli az exportot.
Viszont a közgazdászok között még mindig széles körű nézeteltérés van az exportnak az árfolyam-ingadozásokra való érzékenységét illetően.