Sokatmondó fotó az EP-ben: Magyarországról vitáztak, a padsorok mégis árulkodóak
Tömött padsorok, végeláthatatlan tömeg – valahol biztos, de az Európai Parlament ülésén biztosan nem.
A magyar foglalkoztatási ráta ma már megelőzi az EU-átlagot és zárkózik fel a német szinthez – derül ki a Makronóm Intézet friss, 2023. januári Gazdasági Monitor jelentéséből.
A magyar munkaerőpiaci helyzettel kapcsolatban a Makronóm Intézet felidézi a KSH januárban közzétett statisztikáit. Eszerint az energiaválság a magyar foglalkoztatásban egyelőre nem érezteti hatását, mi több:
Ezzel az adattal a magyar foglalkoztatási ráta így ma már meg is előzi az EU-átlagot és egyre zárkózik fel a német szinthez.
Ugyanis a fenti adat révén a foglalkoztatási ráta 2022 III. negyedévében 74,5 százalékra emelkedett, megközelítve a 77,1 százalékos németországi szintet.
Ezen túl továbbra is alacsony szinten áll a magyar munkanélküliségi ráta: EU-s szinten az ötödik legalacsonyabb volt 2022 októberében.
A foglalkoztatottak száma tehát jelentősen, 4 713 millió főre emelkedett 2022-ben, ami 2010-hez képest közel 840 ezer fős (839,4 ezer fős) többletet jelent.
Forrás: Makronóm Intézet, 2023
A Makronóm Intézet friss elemzése szerint az energiaválság a magyar foglalkoztatásban egyelőre nem érezteti hatását. A munkaerőpiacot továbbra is feszesség jellemzi.
Munkaerőpiaci témában a minap külön elemzést is készített az intézet.
A most elérhető, 2022 szeptember-novemberi adatok alapján
A következő időszak munkaerőpiaci helyzetét az intézet szakértői szerint az energiaválság alakulása és a gazdasági teljesítmény határozza majd meg.
A még mindig jelen lévő munkaerőhiány bizakodásra ad okot, hiszen egyrészt rendelkezésre állnak szabad álláshelyek: 2022 negyedik negyedévében 90 ezer főt kerestek.
Másrészt, a munkavállalók elbocsátását minden munkáltatónak jól meg kell gondolnia, hiszen a későbbiekben nem biztos, hogy lesz munkavállaló, aki az ismételt konjunktúra idején pótolja őket.
Azaz a vállalatvezetőknek hosszú távon is kell gondolkodniuk, amikor a munkaerő megőrzéséről vagy elküldéséről döntenek.
Forrás: Makronóm Intézet, 2023
A magyar foglalkoztatási ráta – az ábra szerint is – megelőzi az EU-átlagot és zárkózik fel a német szinthez. Azzal, hogy a foglalkoztatottak száma soha nem látott szintre emelkedett 2022-ben, hazánk az EU-s rangsorban is érdemben előre tudott lépni a foglalkoztatási ráta tekintetében. A foglalkoztatottak számának növekedésével Magyarország 2014-re elérte, majd meghaladta az EU27 és V3-ak átlagát.
A foglalkoztatási ráta, ahogyan a fenti összefoglalóban már említettük: 2022 III. negyedévében 74,5 százalékra emelkedett Magyarországon, megközelítve a németországi szintet, ami 77,1 százalék volt.
Érdemes visszatekinteni, hogy 2010 harmadik negyedévében a magyar foglalkoztatási ráta a 25. helyen állt, 2022 harmadik negyedévére viszont már a 8. helyet foglalta el az EU-ban.
Forrás: Makronóm Intézet, 2023
Amint látható, továbbra is rendelkezésre állnak potenciális munkavállalók a foglalkoztatás további bővítésére: 2022. augusztus–októberben a potenciális munkaerő-tartalékba 280 ezer fő tartozott.
A fenti ábrából kitűnik, hogy továbbra is alacsony szinten áll a magyar munkanélküliség, EU-s szinten az ötödik legalacsonyabb volt 2022 októberében.
A Makronóm Intézet január havi teljes Gazdasági Monitor elemzése innen érhető el.
(Címlapfotó: 123rf.com)