Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Miután tavaly februárban kitört az orosz-ukrán háború, a média világszerte azon aggódott, hogy rövidesen Tajvan lehet a következő áldozat: ahogy Oroszország Ukrajnát, úgy Kína is meg fogja támadni Tajvant.
Habár Kína nem mondott le Tajvanról, de a jelenlegi helyzetben valószínűleg Kína nem kockáztat egy közvetlen katonai konfliktust, amelynek több oka van, amelyekről lentebb részletesen is szó lesz.
Ezt tajvani elemzők is hasonlóan látják. Erre bizonyíték a tavaly márciusi „two sessions”, azaz a két ülésszak, mikor egyidejűleg összehívják az Országos Népi Kongresszust (NPC) és a Kínai Népi Politikai Konzultatív Konferenciát (CPPC). Ezen a tavaly márciusi ülésszakon meglepően keveset foglalkozott a tajvani kérdéssel mind Li Keqiang leköszönő kínai miniszterelnök, mind Wang Jang, a CPPC elnöke. Szerintük ugyanis nem említhető egy lapon Ukrajna és Tajvan.
Kína nem véletlenül óvatos a szigetországgal kapcsolatban, hiszen Hszi Csin-ping is tudja, hogy egy támadás most visszafelé is elsülhet.
Nem mellesleg mikor lassul a kínai gazdaság, Kínának nincs szüksége egy katonai invázióra, hiszen egy gyengülő gazdasággal nem lenne mögötte egy stabil hátország.
Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon. Az Egyesült Államok szeretné, ha a legtöbb ország csatlakozna Kína gazdasági-katonai elszigeteléséhez. Japán és Dél-Korea mindeddig pragmatikusan viszonyult Kínához, így számukra nehezebb a döntés. November elején rendezték a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozóját, ahol az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea vezetői közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben elkötelezték magukat a béke és biztonság fenntartására a Tajvani-szoroson.
Elemzők egy része szerint viszont Kína egyáltalán nem fog mostanában támadást indítani Tajvan ellen – habár ezt mondták Oroszország és Ukrajna vonatkozásában is – dacára annak, hogy a kínai elnök elkötelezettnek tűnik. Hszi Csin-ping ugyanis már számos alkalommal kijelentette, hogy Tajvant, ha kell erőszakkal hozzácsatolja Kínához. Ezen elemzők szerint Kína inkább a nyomásgyakorlást választja Tajvannal szemben, és ezen keresztül próbálja majd kierőszakolni a szigetország újraegyesítését Kínával.
Jelenleg nem tudjuk kizárni, hogy egyszer valamikor Hszi Csin-ping országa katonai inváziót fog indítani Tajvan Kínához csatolásáért, de ennek ellenkezőjét sem tudjuk kizárni.
Tíz fő érvet tudunk felsorakoztatni amellett, hogy Kínának jelen környezetben miért nem áll érdekében egy katonai támadás megindítása a szigetország ellen.
1. A háború költséges
Az egyik eléggé fontos visszatartó erő a háborúval járó extrém költségek, ami az agresszornál is jelentkezik, még kis, gyengének tűnő államok megtámadásakor is. Erős negatív példa lehet Kína előtt Vlagyimir Putyin inváziója: Ukrajna már lassan egy teljes éve képes fenntartani magát a nagyobb és erősebb Oroszországgal szemben – köszönhetően a nyugati támogatásoknak –, holott nem csak a GDP-je, de a hadserege is érdemben gyengébb az agresszornál. Igaz mindkét félre durva költségeket ró a háború.