Hszi Csin-ping 2013-ban lett Kína elnöke, az akkori japán nemzetbiztonsági stratégia még Kínát, mint stratégiai partner definiálta.
Ehhez képest az új japán stratégia már úgy nevezi meg Kínát, mint legnagyobb stratégiai kihívást.
Ez a japán fél szerint Kína agresszív magatartásnak köszönhető, ami lényegében tarthatatlanná tette Japán pacifista álláspontját.
A japán félelmeket a katonai agressziótól az orosz-ukrán háború nyomán Kína Tajvannal szembeni agresszív magatartása erősítette fel, ami megváltoztatná a status quo-t a térségben – egyúttal Japánra is veszélyt jelentve. Az aggodalmak akkor értek a csúcspontjukra, mikor tavaly augusztusban Kína egy hadgyakorlatán kilőtt 9 rakétát, amelyekből 2 darab Japán gazdasági övezetében landolt.
Jelenleg japán militarizációja elfogadottabb, mint valaha, ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy önmagában a fegyverkezés és a védelmi képességek növelése nem elegendő ahhoz, hogy elriassza Kínát az agressziótól.
Erre kiváló példa India esete, amely bár jelenleg a világ harmadik legnagyobb védelmi költségvetésével rendelkezik, a himalájai határon mégis katonai konfliktusba került Kínával. Ugyanakkor kétségtelenül pozitív, hogy Japán önellátóvá akar válni védelemben, hozzájárulva egy stabilabb indo-csendes-óceáni térséghez.
A cikk következő részében India és Ausztrália kérdéseivel foglalkozunk.
Borítókép: MTI/EPA/Mast Irham