Lehetséges forgatókönyvek
Dixon ismerteti Jacob Nell – a nyugati szankciók hatásaival foglalkozó Kyiv School of Economics jelentés egyik szerzőjének – véleményét, miszerint Oroszország szénhidrogénexportból származó bevétele idén már a felére, mintegy 180 milliárd dollárra csökken; és a további korlátozások további 40 milliárd dollárt vernének le ebből az összegből, amelynek kétharmada az alacsonyabb olajbevételekből, egyharmada pedig a gázból származik.
Nell szerint ez az orosz gazdaságot a szakadék szélére sodorhatja. A rubel összeomolhat, az infláció pedig megugorhat, ami bankrohamhoz és további tőkemeneküléshez vezethet. A kormánynak fel kellene emelnie a kamatlábakat, csökkentenie kellene a kiadásokat, és a Kreml olyan drasztikus válaszlépésekre kényszerülne, mint például a szigorú tőkekontroll vagy pénznyomtatás. Ezek azonban népszerűtlenné tennék a kormányt, aláásnák Putyin kormányát, és növelnék a nyomást, hogy vonuljon vissza Ukrajnából.
Dixon azonban felteszi a nagy kérdést. Mi van, ha a dolgok nem így alakulnak? A cikk írója szerint Oroszország az olajexport csökkentésével kapcsolatos fenyegetésekkel feljebb nyomhatná a világpiaci árat. Bár feltehetően még nagyobb árengedményt kellene kínálnia az olyan vevőknek, mint Kína, ha a világpiaci ár eléggé emelkedne, Oroszország még mindig hasonló összegeket kereshetne alacsonyabb mennyiségek mellett.
Hasonló dinamika játszódhat le a gáz esetében is. Igaz, hogy Oroszország nem tudja könnyen átirányítani a Törökországon keresztül vezetett gázt, de a globális gázárak emelkednének, és Oroszország más régiókba irányíthatná a jelenleg Európának eladott cseppfolyósított földgázt (LNG-t) — fejti ki véleményét Dixon, majd hozzáteszi, „ha a szigorúbb szankciók tovább károsítják is az orosz gazdaságot, ez nem biztos, hogy leváltja Putyint vagy véget vet a háborúnak. Az olyan országok, mint Irán és Észak-Korea tanulsága az, hogy a rezsimek nem dőlnek meg, még akkor sem, ha a népük nehézségekbe ütközik.”
Dixon szerint az igazi aggodalmat az jelenti, hogy a szankciók visszafelé sülhetnek el, egyenesen a nyugati országok irányába, amelyek a tavalyi sokk után még csak most jutnak levegőhöz. A pénzügyi piacokon jelenleg az a konszenzus, hogy ha lesz is recesszió, az rövid és enyhe lesz, sőt sok ország teljesen el is fogja kerülni a visszaesést. Ugyanakkor
az olaj- és gázárak hirtelen emelkedése megváltoztatná ezt a kalkulációt.