Infláció
A fent leírtaknak aggasztani kellene a G7-ek kötvénybefektetőit, mert ezek a trendek megakadályozhatják az infláció lassulását és a kamatok csökkenését az évtized hátralévő részében. Ehhez még hozzá vehetik azt is, hogy az elmúlt évtizedben a globális olajtermelés minden növekedése az amerikai palaolajból és más nem hagyományos forrásokból, például a kanadai kátrányhomokból származott. Az OPEC+ nem növeli a kitermelését, és a palamezők kitermelése elérte a csúcspontját.
Ennél a rugalmatlan kínálatnál:
- Kína nagyobb részt fog kapni kedvezményesen, renminbiben számlázva.
- Kína több downstream terméket fog exportálni, szélesebb árréssel.
- Kína több céget, például a BASF-et csábít majd oda kedvezményes energiaszámlákkal.
- Irán, kínai tőkével, szintén több downstream exportot fog végezni.
- A GCC-országok, kínai tőkével szintén, és valószínűleg a renminbiért.
Az „új paradigma” alapján az OPEC szankcionált és nem szankcionált tagjai egyaránt, kínai tőkével, a „farmtól az asztalig” modellt fogják alkalmazni, amelyben nem csak olajat fognak eladni, hanem többet fognak finomítani belőle, és többet fognak feldolgozni belőle magas hozzáadott értékű petrolkémiai termékekké.
Tekintettel a következő három-öt év ellátási korlátaira, mindez valószínűleg a nyugati finomítók és petrolkémiai cégek rovására fog menni, ahogy a nyugati növekedést is érinti. Mindez sokkal kevesebb hazai termelést és több inflációt jelent.
És nem csak az olajról és a gázról van szól. Például az év elején Widodo indonéz elnök (aki 1962 óta OPEC-tag)
egy OPEC-típusú kartell létrehozását szorgalmazta az elektromos autók akkumulátorainak fémjeire vonatkozóan.
az elektromos autók akkumulátorainak fémjeire vonatkozóan.Röviddel azután, hogy Widodo elnök 2022. október 30-án lebegtette ötletét, a G7 20 milliárd dollárt adott Indonéziának, hogy eltávolodjon a széntől. Majd 2022. decemberében a G7 15 milliárd dollárt adott Vietnámnak is, hogy ugyanezt tegye. A nagyhatalmak sokat költenek arra, hogy megfizethető áron a pályájukon tartsák a nyersanyagokat és a barátokat. Gyanítható, hogy ezek a kiadások részei a G7-ek 600 milliárd dollárjának, amelyet a kínai Belt and Road Initiative (Övezet és Út kezdeményezés) ellensúlyozására különítettek el. Azaz jelentős pénzösszegeket mozgósítanak, hogy levágják az infláció nagy, kövér kockázatait. Tehát az inflációs várakozásokba be kellene árazni a geopolitikai kockázatot is, mert lehet, hogy az infláció jövőbeli útját Nyugaton 15-20 milliárd dolláros csomagokkal kell megvásárolni egy-egy árucikk vagy régió esetében.
Végkifejlet
Megvan tehát a forgatókönyv: Hszi megvalósítja az elkövetkező három-öt évben az új paradigmáját, ami mellett az erőforrás-nacionalizmus és a „BRICS-érme” kockázatot jelenti a G7-ek számára. Nem nagyon hihető, hogy az ötéves határidős kamatlábak helyesen árazzák a jövőt, ha nem tekintenek a geopolitikai kockázatokra és a fentiek valószínűségére. A befektetőknek nemcsak azért kell aggódniuk, mert az olaj renminbiben történő számlázása árt a dollár erejének, hanem azért is, mert a nyersanyagok megterhelése több inflációt jelent a Nyugat számára. Pozsár szerint a fenti forgatókönyv csak egy nagy, globális harc miatt hiúsulhat meg.
Az ötéves határidős, nullszaldós inflációs várakozásoknak most kevés értelme van, a befektetők két generációja számára a geopolitika nem számított. Fel kell ismerni, hogy az inflációt nem-lineáris sokkok (világjárvány; ösztönzés; laptopokat, chipeket és autókat érintő ellátási láncproblémák; a pandémia utáni munkaerőhiány; majd az ukrajnai háború) okozzák.
Az inflációra úgy kell gondolni, hogy a geopolitika, az erőforrás-nacionalizmus és a „BRICS-érme” a következő nem lineáris sokkhatás, amely
az inflációt a célérték felett tartja, és arra kényszeríti a központi bankokat, hogy 5 százalék fölé emeljék a kamatlábakat, és magasan tartsák, amíg eltakarítják a nagyhatalmi konfliktus okozta inflációs zűrzavart.
2022 csak a kezdet volt. Az idei év a BRICS és a BRI (Övezet és Út) színtere: áprilisban Kína ad otthont a negyedik Belt and Road Forumnak (a Kelet WEF-jének), egy olyan Kína, amely lassan magához édesgeti az egész OPEC+-t.