Elemzők:
Regős Gábor, a Makronóm Intézet makroelemzési vezetője
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
A kiskereskedelem forgalmának volumene 2022. novemberben a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét – írja a Központi Statisztikai Hivatal. Noha nem minden fenékig tejfel, az infláció éreztette a hatását, hiszen az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 6,7 százalékkal csökkent. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 8,6, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8 százalékkal kisebb lett – írja a KSH.
„A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 2,3 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 13, a használtcikk-boltokban 8,6, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,1 százalékkal nőtt, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben nem változott, a bútor-, műszakicikk-boltokban 3,0, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 5,1 százalékkal mérséklődött, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 27,7 százalékkal emelkedett a volumen” – foglalja össze a KSH.
Emelkedett kis mértékben a forgalom
Meglepő viszont, hogy az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 10 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,8 százalékkal csökkent az ünnepek előtt.
Összegezve: az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1541 milliárd forintot ért el tavaly novemberben, ennek 45 százalékát költöttük el az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százalékát a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
„A kiskereskedelmi forgalom novemberben ismét vegyesen alakult. Míg a forgalom volumene összességében kismértékben, 0,6 százalékkal emelkedett, addig az élelmiszerboltok forgalmának volumene 6,7 százalékkal mérséklődött” – értékel Regős Gábor. A Makronóm Intézet makroelemzési vezetője rámutat, kiugró mértékben, több mint negyedével emelkedett az üzemanyag-forgalom, azaz a pánikvásárlások jól látszanak a kiskereskedelmi adatokban, így nem is csoda, hogy a kutakon hó végére jelentős üzemanyaghiány alakult ki. A nem élelmiszerboltok forgalmának 2,3 százalékos volumencsökkenése mögött szintén ellentétes folyamatok húzódnak meg: míg a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben a forgalom 13 százalékkal emelkedett, addig például az internetes boltok forgalma 3,8 százalékkal mérséklődött.