Pósa Tibor írása a Makronómon.
a Makronómon.Az emberiség gazdag. Tavaly egy év végi jelentés azt közölte, hogy 16 milliárd mobiltelefon van a Föld nyolcmilliárd lakosának birtokában. Ha ezt igazságosan elosztanánk, akkor minden Földlakónak, kezdve a tegnap megszületett újszülöttől egészen a holnap meghaló aggastyánig két mobiltelefon jutna. Egy a jobb, egy pedig a bal fülére. Sajnos a jelenleg uralkodó tulajdonviszonyok nem ennyire egyenlőségpártiak, így az egész számításunk dugába dőlt.
Hát ha még azt is közöljük, hogy 5,3 milliárd működőképes mobil kihasználatlanul tengődik, ezek az eszközök valamelyik fiók mélyén lapulnak. Tehát az emberiség mobiltelefon-állományának egyharmada kallódik otthon a sublótban. Lehetnek ennek érzelmi kötődései is: ez volt az első mobilom, ezen beszéltünk órákig a szerelmemmel, de lehet olyan prózai oka is, hogy egyszer ez még jó lesz valamire.
A tulajdonos pedig megpróbálja felvenni a lépést a havonta elkövetkező modellváltással, a rászakadó új verziókkal.
A trend követése nagy úr,
az elhanyagolhatatlan, korszerű alkalmazásokat követni kell, amelyek előtt a régi telefon csak bámul, mint borjú az új kapura.
Aranybányán ülünk
Miért is tobzódik a javakban az emberiség anélkül, hogy ennek tudatában lenne? Kövessük az ENSZ egyik illetékesének, Rüdiger Kührnek az okfejtését.
„Egymillió mobiltelefonban rejtőzik 24 kilogramm arany, 16 ezer kiló réz, 350 kg ezüst, 14 kilogramm palládium és még rengeteg, igen keresett földfém."
Csak a használatlan készülékek 5,3 milliárdjával számolva ezt a számadatot 5300-zal kell megszorozni.
Micsoda irdatlan vagyonon ülünk! Arról nem is szólva, hogy ebből a nyersanyagból – a fogyasztók végtelen örömére – hány milliárd új típusú mobiltelefont gyárthatnának anélkül, hogy újból feltúrnák a földet a különböző fémekért kutatva.
És ez csak az elektromos és elektronikai hulladék, egyszerűbb nevén e-hulladék kicsiny szelete. Ott vannak a nagy háztartási gépek (hűtők, tűzhelyek, televíziók), a kommunikációs és informatikai eszközök (számítógépek, laptopok, monitorok, telefonok, merevlemezek), az otthoni szórakoztató berendezések (hangsugárzók, DVD- és videólejátszók, videójátékok, fénymásolók és nyomtatók). Ám mindezek mellett még ide tartoznak az olyan elektromos berendezések is, mint a fűtő alkalmatosságok, a ventilátorok, a masszázsfotelek, távirányítók, világítástechnikák.
Végtelenségig folytathatnánk a sort.
Ezekből bizony mind-mind e-szemét válik, ha meghibásodnak vagy elavulnak, újabbal, korszerűbbel cseréljük le azokat. És ez a csereperiódus évtizedek óta, folyamatosan egyre rövidül! Egy Nyugat-Európában végzett felmérés szerint a családok 14–24 kilogramm közötti elektronikai szemetet „rejtegetnek”.
Az e-szemét feldolgozásának kezdetei az 1970-es évekre tehető, Svájcban 1991-ben hoztak létre egy olyan üzemet, amely kimondottan az e-hulladékban található értékes és még felhasználható anyagok kinyerésére szakosodott.