Pósa Tibor írása a Makronónon.
„Távozz, Hszi Csin-ping!”, „Vesszen a párt!”, „Le a kommunista párttal!”, „Nemet a tesztekre, igent a szabadságra!”, „Nem vagyunk rabszolgák!”, „A népet szolgáld!”, „Le a cenzúrával!”, „Szólásszabadságot!” – legalább tíz kínai nagyvárosban ezek voltak a jelszavak, amelyek felhangoztak a hétvégi tüntetéseken.
A résztvevők több helyen fehér lapokat emeltek a magasba a cenzúra ellen tiltakozva.
Fontos tudni, hogy Kínában nem mindennaposak az ilyen jellegű spontán tüntetések, különösen nem ilyen követelésekkel.
A Peking, Sanghaj, Nanking, Hszian, Vuhan, Kanton, Csengtu, Ürümcsi utcáira vonuló pár száz fős tömeget – főleg fiatalt – könnyűszerrel feloszlatta a rendőrség, több tüntetőt őrizetbe is vettek. Már hétfőre mindenhol visszatért a nyugalom.
A rendőrség a tüntetések helyszínén továbbra is jelentős erőkkel van jelen, biztosítva, hogy a hétvégi megmozdulások ne ismétlődjenek meg.
A zéró Covid-politika hatásai
A főleg nagy egyetemi városokban kitörő megmozdulások a Kínai Kommunista Párt zéró Covid-politikája miatt parázslottak föl. Az ország nyugati felén lévő Hszincsiang-Ujgur autonóm terület fővárosában, a négymilliós Ürümcsiben csütörtök este lángra kapott egy toronyház, a tűzvészben tízen vesztették életüket. A hivatalos híradás egy halottról számolt be. Az interneten ugyanakkor az ürümcsi esetről mindenféle borzalmas történetek láttak napvilágot.
Egyes források tudni vélték, hogy
a bent égett áldozatok azért lelték halálukat, mert szó szerint le volt zárva az épület egy Covid-gyanús beteg miatt.
Mások szerint a tűzoltóautó akadt el a csúcsforgalomban, és csak későn tudta megkezdeni az oltást.
Persze hosszabb távú kihívásokkal is szembesül Kína, az “egy család, egy gyermek” politika következményi az ottani népesedésre nézve beláthatatlanok, és alapjaiban fenyegetik az ország jövőjét. A témáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
. A témáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.A hétvégén Pekingben és Sanghajban azért gyűltek össze az emberek, hogy virágokkal fejezzék ki részvétüket az áldozatok iránt. Aztán elszabadultak az indulatok, és felhangzottak a politikai követelések. A KKP, a kommunista párt Covid-politikája – amelyet Hszi Csin-ping államfő és a pártvezető is nagyra értékel – előírja, hogy bármilyen gyanús esetre ugorjon a közegészségügyi szolgálat, és ne csak magát a beteget szigetelje el a külvilágtól , hanem a környezetét, sőt még a környéket is, ahol lakik.
Ha kell, akkor egész városokat zárnak le, mint például tavasszal két hónapra a 25 milliós Sanghajt, amely nemcsak Kína legnagyobb városa, hanem gazdasági fővárosnak is számít.