A Trend FM-en futó Fintech Világa – Zöld Pénzügyi Percek aktuális adásában Bátorfi Botond, a Peak szakértője és Machán-Csetvei Frigyes műsorvezető megvitatják, mi a probléma az ENSZ éves COP klímacsúcsaival.
A COP27-re idén november 6 és 18 között került sor. Már a választott helyszín is megosztónak bizonyult, hiszen Egyiptomban tartották a konferenciát, ahol jelenleg is egy diktatórikus rezsim van hatalmon.
A főszponzor ráadásul az a Coca Cola volt, amely a világ legnagyobb műanyagszennyezője. Utóbbi részvétele a greenwashing minősített esete, ami a teljes összejövetelt beárazza integritás szempontjából. Erre ráerősít a tény, hogy
a fosszilis energiahordozókat kitermelő vállalatok összesen több mint 600 lobbistája vett részt a konferencián.
Nekik ez egy ideális alkalom volt a témában releváns politikusoknál és döntéshozóknál való érdekképviseletre. Ne legyenek kétségeink afelől, hogy közülük rengetegen elégedetten távoztak az egyiptomi Sharm El-Sheikh-ből.
A COP elvetése lehet a megoldás első lépése
Továbbá nem csak a külsőségek problémásak. Ismét az látszik, hogy kézzelfogható eredmény igen kevés született, és az érdekesebb vállalások többségének teljesülése sem garantálható, hiszen az országok általában jogilag nem kötelező érvényű nyilatkozatokat tesznek ezekről. Az adásban szóba kerül, hogy milyen diplomáciai és politikai tényezők magyarázzák még a COP sikertelenségét. A jövő heti műsorban pedig konkrét megoldási javaslatokkal jelentkeznek a beszélgetőtársak, amelyek segíthetnek jobb irányba terelni a klíma védelmére irányuló törekvéseket.
A COP29 zárónyilatkozata bár elfogadott egy évi 300 milliárd dolláros klímafinanszírozási célt 2035-ig, India és más fejlődő országok elégedetlenségüket fejezték ki. Szerintük a támogatás mértéke elenyésző, és tovább mélyíti a fejlett és a fejlődő államok közötti szakadékot.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.