Az üzemanyagárak maximalizálását előíró intézkedés 2021. november 15. és 2022. december 6. között védte a magyar autósokat. Akkor, amikor erre a legnagyobb szükség volt.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.
A benzinárstop fő célja a magyar családok védelme volt az extrém magas üzemanyagárak negatív hatásaival szemben. Az intézkedés bevezetésekor sokan gondolták úgy, hogy az intézkedésre komoly szükség volt.
Az európai olajárak indikátora, a Brent ugyanis ekkor hordónként 80 dollár körül járt. Ez 20 százalékkal volt a fél évvel korábbi szint felett, szinte pontosan duplája az egy évvel korábbi árnak, és közel tízszerese volt a 2020 áprilisának végén, a COVID kirobbanása miatti mélypont idején tapasztalt értéknek.
Mások viszont már az intézkedés meghozatalakor erősen kritizálták azt. Szerintük teljesen értelmetlen volt maximalizálni az árakat, hiszen az európai nyersolaj ára a 2021. október 20-i 85,8 dolláros csúcs óta már közel 3 százalékot esett. Csökkenő árfolyamok esetén pedig semmi szükség nincs felső korlátot állítani.
Az elkövetkező egy év eseményei csattanós választ adtak a kritikusoknak.
Ahogyan azt az ábra is mutatja, az elmúlt bő egy évben a folyékony arany tőzsdei ára újabb jelentős csúcsokat döntött meg. A grafikonon külön szín mutatja az benzinárstop előtti, valamint alatti nyersolaj-ármozgásokat.
Ahogyan a fenti ábra is mutatja, a Brent olaj ára az orosz-ukrán háború kitörése előtt is meredeken emelkedett, már február közepén átlépte a hordónkénti 100 dollárt, majd a katonai konfliktus első heteiben lényegében “felrobbant”, egy időre 120 dollár fölé is felugrott, miközben a dollár maga is sokat erősödött a forinttal és az euróval szemben is.
A benzinárstop feloldása kapcsán az alábbi cikkeinkben elemeztük a minap meghozott intézkedéseket és azok hátterét, hatását.
Az ellátásbiztonság érdekében vége a benzinárstopnak
Még mindig Magyarországon kell az egyik legkevesebbet fizetni a benzinért
2022. március 8-án az európai olaj ára 133,2 dolláron zárt. Ez szinte pontosan 60 százalékkal volt magasabb a magyar ársapka bejelentésének napján mért szintnél. Az árplafon időzítése tehát lényegében nagyon jó volt.
A fenti grafikon tanúsága szerint a kivezetés időzítése is jól lett megválasztva.
A jövőbeni árfolyammozgások ezen kijelentés erejét természetesen befolyásolhatják, ám tény, hogy a benzinársapka utolsó teljes napján a nyersolaj 83,4 dolláros ára lényegében tizedesre megegyezett az intézkedés bejelentésének napján mért záróárral. A benzinárstop teljes ideje alatt a Brent árfolyama átlagosan 19 százalékkal volt magasabb a 2021. november 11-i árszintnél. A védelemnek tehát nem csak az időzítése volt megfelelő, de a mértéke is jelentős volt.
(Nyitókép: Pixabay)