II. Rákóczi Ferenc pápának írt levele bukkant fel egy árverésen, 12 millióról indul a licit
Az ötoldalas levél különlegessége, hogy a száműzetésbe kényszerült fejedelem írta XI. Kelemennek.
A Sotheby’s nem aprózta el: árverésre vitt egy Tyrannosaurus koponyát. A gyűjtők megvadultak, a tudósok kétségbeestek, az üzlet pörög.
Dél-Dakotában bukkantak rá a Maximus névre keresztelt T-Rex meglepően jó állapotú koponyájára. A 91 kilós kövületért előzetesen akár 15 millió dollárt is várt az áruba bocsátó aukciós ház, végül a még mindig bődületes összegnek mondható 6 milliós árnál koppant a kalapács.
Az utóbbi években egyre gyakrabban bukkannak fel fosszíliák az aukciókon, ezzel egy időben megjelent egy olyan új műgyűjtői réteg, amely kifejezetten ezekre a ritka kincsekre vadászik. Az első, óriási pénzért eladott kövületet 1997-ben vitték árverésre: a Sue becenévre hallgató T-Rex nőstény csontjait 8,4 millió dollárért adták el az Egyesült Államokban. A dátum és az érdeklődés nem véletlen: akkoriban került mozikba a Jurassic Park folytatása, így az egész világ ismét dinoszauruszlázban égett.
a globális csontkutatás pedig eszelős méreteket öltött: Kínától Nagy-Britanniáig ezrek és ezrek kezdtek földet ásni a könnyű pénz reményében.
A fosszília-árveréseknek egyedül a múzeumok és a kutatók nem örülnek. Mint mondták, a legtöbb intézménynek anyagilag esélye sincs arra, hogy beszálljon egy több millió dolláros aukcióba, azt azonban nagyon problémásnak találják, hogy ezek a tudományos szempontból felbecsülhetetlen értékű leletek magángyűjtőkhöz kerülnek, és további sorsukról semmit nem lehet tudni.
A tiltakozások azonban nem nagyon hatják meg az aukciós házakat. 2018-ban a párizsi Aguttes bocsátotta árverésre egy ismeretlen faj egyedének fosszíliáit, mire több tudományos intézet nyílt levélben kérte az árverés leállítását. Az aukciós ház megvonta a vállát, majd 1,7 millió fontért értékesítette a tételt.
Fotó: 123rf