Látványos ábra: fontos mutatóban vezet a régióban Magyarország
A legfrissebb adatok szerint is „jó úton” haladunk.
Egyes politikusok előszeretettel hangoztatják, hogy a magyar áram a legdrágább az Európai Unióban. Ez az állítás akkor áll legközelebb az igazsághoz, ha a „legdrágább” szót „legolcsóbb”-ra cseréljük.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.
A rezsicsökkentés 2013 óta védi a magyar fogyasztókat. Még a 2022-ben átalakított rendszer szerint is extrém alacsony árat fizet a lakosság túlnyomó többsége, az átlagos fogyasztásig ugyanis pontosan annyiba kerül itthon az elektromos áram, mint 2013-ban. Ami az azóta felhalmozódott inflációt figyelembe véve kifejezetten alacsony árat jelent a magyar családoknak.
Aki olvassa a híreket, tudhatja, hogy Európa többi országában egészen más pályát járt be az áram ára az elmúlt két évben. Az 1. ábra például az olaszországi áralakulást mutatja. Mint a grafikonról leolvasható, idén augusztus elején a fogyasztók közel százszorosát(!) fizették a 2020. április végi árnak, de a 2021 előtti átlagár is csupán tizede volt az idei csúcson mért értéknek.
A hazai árak azonban nem csak az itáliai értékekhez képest tekinthetőek nagyon alacsonynak, hanem lényegében bármelyik Európai Uniós ország viszonylatában egyértelmű a kedvező hazai árfekvés. Ahogyan azt a 2. ábra is mutatja, egész Európában egyedül a szerbek fizettek nálunk kevesebbet az energiáért idén szeptemberben, ám a különbség itt is elenyésző.
Más országokkal szemben a magyar árelőny egyenesen megdöbbentő, még akkor is ha euróban kifejezett árról van szó. A norvégok „csupán” 44 százalékkal fizetnek többet a magyaroknál, a lengyelek azonban már közel dupla akkora költséggel szembesülnek, mint mi (az északi országban a felár a magyarhoz képest 85 százalék).
A finnek, lettek és portugálok esetében pedig a szorzó már 2,5-szeres. A svédek, írek és csehek pedig háromszor annyit fizetnek, mint mi.
A grafikon jobb szélén pedig egészen elképesztő értékeket találunk. Belgiumban 4,5-szer magasabb az áram költsége, mint Magyarországon, a németek és dánok pedig ötszörösét fizették a rezsicsökkentett magyar áramárnak, és ez még akkor is magas, ha az adott országok bérszínvonalát is bekalkuláljuk.
Elmondhatjuk tehát, hogy a magyar kormány továbbra is extrém alacsony áramárat biztosít a hazai állampolgárok számára. A lakossági energia költsége egyértelműen a legalacsonyabb az egész Európai Unióban. A rezsicsökkentés tehát továbbra is tökéletesen működik.
(Nyitókép: Pixabay)