BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Olaszország a migránsok megfékezésére tett kísérletet, ám eközben Macron alaposan sarokba szorult.
Nagy port kavart a múlt héten, hogy igen kiélezett diplomáciai vita robbant ki Franciaország és Olaszország között. Miután Olaszország hetekig megtagadta az Ocean Viking hajó kikötését 234 migránssal a fedélzetén, ezzel Róma rákényszerítette Macront, hogy fogadja be a mentőhajót.
Válaszul az olasz követelésre, hogy Franciaország fogadja be az Ocean Viking mentőhajón érkező migránsokat, Emmanuel Macron elnök egyszerűen – nem éppen elegánsan – visszavágott azzal, hogy
felfüggesztette a francia részvételt egy uniós szolidaritási paktumban, amelynek értelmében idén 3000 áttelepített migránst fogad be Olaszországtól.
Emellett további határőröket küldött a déli határátkelők megerősítésére, és a migránsok bejutásának megakadályozására.
Olaszország és Franciaország elnöke pár napja, 21-én hétfőn visszavettek a vehemens szócsatából, és igyekeztek csillapítani a migrációval kapcsolatos feszültségeket. A Földközi-tengeren átkelő migránsok sorsa miatt napok óta tartó diplomáciai csatározások után számos kérdésben hangsúlyozták a „teljes körű együttműködés” szükségességét, és az erős kétoldalú kapcsolatok fontosságát.
A francia tisztviselők hétfő este fejezték be a biztonsági ellenőrzéseket és az első menekültügyi megbeszéléseket a 188 migráns esetében, akiket a nyári üdülőhelyen, a francia Giensben vittek ideiglenes szállásra. A többi utas ráadásul kísérő nélküli kiskorú volt, akiket a szociális munkások egy másik, meg nem nevezett helyre vittek. Két migránst pedig kórházba szállítottak.
A hajón többek között Eritreából, Szíriából, Egyiptomból, Bangladesből és Pakisztánból érkeztek migránsok.
A Giorgia Meloni vezette új olasz kormány megfogadta, hogy
Olaszország többé nem lesz a Líbiából az embercsempészek hajóin érkező migránsok elsődleges belépő kikötője, és követeli, hogy Európa tegyen többet a terhek viselése érdekében,
és szabályozza a Földközi-tengeren mentőhajókat működtető segélyszervezeteket.
A kérdés az uniós külügyminiszterek minap tartott brüsszeli találkozóján is felmerült, bár hivatalosan nem szerepelt a napirenden, így érdemi információ sem szivárgott ki ebben a témában.