Nemrég számolt be arról a Makronóm, hogy az egekbe ugrott energiaárak miatt komoly veszélybe került a német ipar, amely az Európai Unió legnagyobb gazdaságának motorját alkotja, és az ország gazdasági kibocsátásának több mint ötödéért felelős.
Ahogyan azt írtuk, más nagy gazdaságokhoz hasonlóan már Németországban is egyre gyakrabban felmerül egy mély recesszió valószínűsége, ami az ország 7,5 millió embert foglalkoztató ipari szektorának szélesebb körű hanyatlását vetítheti előre.
Annak ellenére, hogy a tél előtt a németek sikeresen töltötték fel gáztárolóikat, a magas energiaköltségek továbbra is növelik a fogyasztói árak inflációját (CPI), amely szeptemberben 10 százalékra ugrott.
A CNN elemzése szerint a régebben megszokott orosz gázellátás hiányában az ország valószínűleg súlyosan kimeríti készleteit a tél folyamán, és jövőre is csak drágán juthat további gázkészletekhez, még akkor is, ha a háztartásoknak és a vállalkozásoknak sikerül valamennyire visszafogniuk fogyasztásukat.
Az amerikai hírportál kiemeli, hogy
Németországban már azért is aggódnak, hogy egyes vállalatoknak nem sikerül túlélni a válságot
– egyre többen csökkentik a termelést, míg néhányan alkalmazottakat bocsátanak el, mások pedig tevékenységük egy részét külföldre helyeznék át.
Erre világít rá a müncheni székhelyű Stiftung Familienunternehmen (Családi Vállalkozásokért Alapítvány) nonprofit intézet kutatása is, miszerint a korábbi, hírhedt görög válságkezeléshez hasonló megszorító intézkedéseket vezetnének be a német vállalatok, hogy túléljék a közelgő telet – ha pedig az elbocsátások és az áremelések nem működnek, sokan komolyan fontolgatják a külföldre költözést is, vagy már el is indultak, ahogyan korábban a Makronóm portálon is tudósítottunk erről.
Most pedig a Politico is arról cikkezik, hogy a jelenlegi válság nagy valószínűséggel elhúzódik – a német-amerikai lap szerint Németországnak arra kellene számítania, hogy a következő tél sokkal nehezebb lesz, ugyanis komoly kihívást jelenthet jövőre a gáztárolók újbóli feltöltése.
Mindennek fényében, a kínai kormány hivatalos sajtóügynöksége – a Xinhua – az európai ipar szinte teljes leépülésére figyelmeztet.