Veszélyben az európai ipar
A közgazdász figyelmeztet, hogy a jövő évi tél sokkal nagyobb kihívást jelent majd, ugyanis Európának a tárolókapacitás újratöltésére kellene koncentrálnia, viszont az orosz gáz hiányában ezt elég nehéz lehet könnyen elérni.
A kormányoknak ezért is nehéz döntéseket kellene meghozniuk gazdaságuk túlélése érdekében,
ahogyan a vállalatoknak is: sokan árakat emelhetnek, miközben néhány ipar szereplői (például a műtrágya- és acélgyártók) fontolóra veszik a termelés áthelyezését a világ más részeire, ahol az energiaárak alacsonyabbak, véli van der Veer.
A Phillips vezérigazgatója rámutat, hogy ez a folyamat már részben el is indult, hiszen nem kevés német vállalat költözne az Egyesült Államokba vagy Kanadába, ami van der Veer szerint előre vetítheti a kontinens teljes ipari leépülését, ahogyan a gyártási munkahelyek megszüntetését is eredményezheti.
A közgazdász szerint mindez lehet, hogy felgyorsítja Németország „zöld” átmenetét, viszont
egyértelműen negatív hatással lesz a társadalmi szolidaritásra és a munkahelyteremtésre,
melyek olyan tényezők voltak eddig amelyek a német gazdasági sikereket építették.
Ezen túlmenően a termelés áthelyezése nem biztos, hogy kifizetődő Európa energiaintenzív iparágai számára, figyelmeztet van der Veer. Az új létesítmények felépítése hatalmas beruházásokat igényel, amelyek hosszú távon megtérülnek, viszont a magas energiaárak nem biztos, hogy olyan sokáig fennmaradnak.
Azt is fontos figyelembe venni, hogy annak ellenére, hogy az ipari termelés máshová költöztetése csökkenti Európa szénlábnyomát, a szén-dioxid (CO2) kibocsátása továbbá is ártalmas a bolygóra, bárhol is állítják elő, mutat rá a közgazdász.
Átállás szükséges a kilépéshez
Van der Veer szerint Európa válságból való kilábalási képessége attól függ, hogy
a kormányok milyen gyorsan tudnak alternatív energiaformákból táplálkozni, amelyeknél az atomenergia kulcsfontosságú elem lehet.
A vállalatvezető kiemelte, hogy a megújuló energiaforrások kifejlesztése egy igenis tőkeigényes folyamat, ami nagymértékű kormányzati támogatást is igényel. Az atomerőműveknél pedig eltelhet egy bizonyos idő, ameddig az országok megtalálják az optimális termelési pontot – Franciaország tapasztalatai például azt mutatják, hogy évekbe telik, mire végre olcsó áramot lehet kínálni, hangsúlyozza.