Santo Martin írása a Makronómon.
A gazdasági növekedés és fejlődés ösztönzésével a közép-ázsiai országok megerősíthetik pozíciójukat a régióban – erre jó példa Üzbegisztán, amely a régió legnépesebb államaként 2017-től kezdve erőteljesen nyitott a világgazdaság felé, sikeresen növelve a gazdasági és politikai befolyását.
A fejlett országok köréhez való csatlakozáshoz ugyan hosszú út áll még az egykori szovjet tagköztársaságok előtt, azonban a növekedés folytatódik: Közép-Ázsia gazdasági kilátásai a 2022-es év geopolitikai válságának ellenére javultak, derül ki az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) friss jelentéséből.
Az ERBD 2022-re 4,3 százalékos, 2023-ra 4,8 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál, amelyek magasabbak az év első felében készített előrejelzéseknél a régióban.
A vártnál nagyobb növekedés hátterében több kedvező jelenség együttes hatása áll. A legfontosabb tényező az, hogy a régió realizálni tudja az ukrajnai háború nyomán Oroszország által elszenvedett gazdasági veszteségeket.
Megugrott az Oroszországgal folytatott árnyékkereskedelem, különösen Kazahsztán és Kirgizisztán szolgál közvetítőként az eurázsiai nagyhatalom felé áramló, többségében Kína felől érkező áruk kereskedelme során, és a szállítmányozásból származó bevételek a közép-ázsiai államokban realizálódnak.
A növekedéshez hozzájárul az, hogy
az orosz háztartások is egyre szívesebben tartják a valutamegtakarításaikat a térségben,
és habár Törökország és a kaukázusi államok népszerűbb célpontnak számítanak, a háború, a szankciók és a katonai mozgósítás elől egyre több orosz polgár és vállalkozás menekül a déli szomszédokba.
Az orosz IT-vállalatok leegyszerűsített letelepítésének érdekében Üzbegisztán IT-vízumokat bocsát ki, és kedvezményes adózást kínál, ezzel is elősegítve a tőke és a tudás beáramlását. A térség áruexportja is növekszik, Kazahsztán és Türkmenisztán esetében a magas árak és a növekvő exportmennyiségek következtében megugrottak a kőolaj- és földgázexport-bevételek. Moszkva katonai mozgósításának hatása még nem látszik az adatokban, azonban
a térségbe menekülő orosz polgárok tovább növelhetik a belföldi keresletet, és a helyükre több vendégmunkás távozhat Oroszországba, akik jelentős összegeket küldenek haza,
elsősorban Kirgizisztánba, Tádzsikisztánba és Üzbegisztánba, a hazautalások értékét pedig az erős rubel is növeli. Mindemellett a közép-ázsiai országokban a közelmúltban a közszférabeli béremelések felpörgették a háztartások fogyasztását.