Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Azon országoknak, akik orosz energiahordozók hiányában LNG formájában akarják beszerezni a földgázt, a kínai import csökkenése áldás volt. Egészen néhány nappal ezelőttig.
Ahogy a dolgok állnak, Kína az idén visszaadja Japánnak a világ legnagyobb LNG-importőre címet. A kereslet a cseppfolyósított földgáz iránt óriásit zuhant, ez alapvetően a még mindig érvényben lévő Covid-szabályok és lockdownok miatti lecsökkent ipari keresletnek, valamint a fokozódó kínai földgáz- és szénkitermelésnek köszönhető. A Wood Mackenzie energetikai és ipari agytröszt elemzése kimutatta:
A cég kalkulációi szerint a vásárolt LNG mennyisége az év végére 69 millió tonnára csökkenhet, ami 14 százalékos esést jelent.
Úgy tűnt, Kína annyira jól áll, hogy a nyáron már az európai piacnak kezdett el értékesíteni a túlimportált mennyiségből, ezek a szállítások pedig a legjobbkor jöttek a kontinens földgázra szomjazó országainak. Nem csak a plusz mennyiség miatt, hanem azért is, mert
Az öröm azonban korai volt. Ha Peking nem is vesz nagy mennyiségben LNG-t, hirtelen az eladást is megszüntette. Október 17-én a kormány értékesítési stopra szólította fel az állami energiacégeket, hogy innentől az ország saját téli gázellátására összpontosítsanak. Mindez egybeesett a Kínai Kommunista Párt kongresszusával, amelyen Hszi Csin-ping elnök kiemelten foglalkozott az energiabiztonsággal – beleértve azt is, hogy a zöld átállás ütemét szigorúan úgy kell megtervezni, hogy semmilyen formában ne kockáztassa az ellátást, magyarán:
amelyek egyértelműen a fosszilis energiahordozók előretörését jelentik.
A kínai újraértékesítés és az Európába irányuló szállítmányok leállítása komoly problémát jelenthetnek az EU szankciós politikában fuldokló országainak. Már csak azért is, mert Kínának élő és óriási mennyiségekre szóló szerződése van LNG-vásárlásra többek között az USA-val, így – ha a helyzet megkívánja, és érvényesíteni kívánja a szerződésben foglaltakat – akár az európai szükséglet kárára kezdhet újra importálni.
Európa – beleértve az egyre komolyabb válsággal küzdő Nagy-Britanniát is – a legrosszabbra készül az idei télen. Az országok kapkodva próbálnak meg minél több gázt begyűjteni, de még így is a szolgáltatások várható kieséseire és a takarékoskodásra próbálják meg felkészíteni a lakosságot.
Fotó: 123rf