Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Mindössze négy hónappal a háború előtt a Merkel-kormány – lesöpörve minden ellenvetést az asztalról – hivatalos, ujjongó véleményt írt az Északi Áramlat 2 megbízhatóságáról. Hogy ki volt akkor a kancellárhelyettes? Olaf Scholz.
A német kormány csütörtökön nyilvánossá tette azt a dokumentumot, amely az Északi Áramlat 2 vezeték egy évvel ezelőtti biztonsági értékelését tartalmazta. A 2021. október 26-i dátumozású hivatalos véleményt mindössze négy hónappal a háború kitörése előtt fogalmazta meg a Peter Altmaier vezette gazdasági minisztérium, vagyis a hivatalos kormányálláspontot tükrözi.
A dokumentum egészen elképesztő állításokat tartalmaz, egyben világosan megmutatja, mennyire nem vette komolyan a kormány az Oroszországtól való gázfüggés veszélyeit. Az akkori kabinet szerint az Északi Áramlat 2 – amely közvetlen gázszállítási lehetőséget biztosítana Oroszország és Németország között –
A vélemény határozottan elutasította azokat a lengyel és ukrán figyelmeztetéseket, amelyek a tenger alatt futó vezeték legnagyobb veszélyére, a Kreml energiazsarolási kockázatára hívták fel a figyelmet. A biztonsági értékelés összességében
éppen ellenkezőleg. Az akkori kormány álláspontja szerint a vezeték kapcsán „mind a német, mind a környező piacok esetében elhanyagolható az ellátásbiztonság kockázata”.
A német kormány jelenleg ott tart, hogy az orosz gázszállítás leállása és a csillagászati energiaárak miatt 200 milliárdos, hitelből finanszírozandó rezsicsökkentő csomagot állított össze, hogy a német gazdaságot valahogyan legalább lélegeztetőgépen tudja tartani, az Északi Áramlat vezetékeket támadás érte, Scholz pedig kétségbeesetten próbál energiát szerezni szerte a nagyvilágból – a tartalékok és az utánpótlás szempontjából egyelőre kevés sikerrel.
De nem csak ez a kínos pontja a történetnek. A kormány nem jókedvében tette közzé a dokumentumot, hanem azért, mert a Der Spiegel újságírói figyelmeztették: ha nem teszi meg önként, ki fogják perelni a kérdéses aktát. A kabinetnél nem véletlenül húzták a szájukat:
Ez különösen kellemetlen annak fényében, hogy a kancellár kedden egy ipari konferencián úgy fogalmazott:
Mostani szavai éles ellentétben állnak mind a tavaly októberi jelentéssel, mind a hivatalba lépését követő álláspontjával. Decemberben még azzal hárította az Északi Áramlat 2 politikai következményeit firtató kérdéseket, hogy a vezeték „magánprojekt”, a háború kitöréséig pedig hallani sem akart arról, hogy egy orosz támadás esetén leállítsák a szállítást.
A nyilvánosságra került dokumentum Scholz keddi szavai miatt különösen pikáns. Ahogy egy német ellenzéki politikus megfogalmazta:
miközben tavaly ilyenkor még azt szajkózta, hogy a Németország orosz gázfüggőségétől való félelem tulajdonképpen alaptalan.
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan