A Remix szerint továbbra is komoly kihívások állnak előttünk, mivel az infláció nemcsak a fogyasztókat érinti, hanem a gyártókat is. Bár az alapanyagárak stabilizálódtak, ha tovább emelkednének, az növelné a recesszió esélyét.
„Az iparágat a nagyon magas termelőiár-infláció a fogyasztói kereslet és az exportlehetőségek csökkenése együtt sújtja. Míg a fogyasztói infláció meghaladja a 16 százalékot, addig a vállalkozók esetében épp most érte el a 25 százalékot. Az energiaárak emelkednek a leggyorsabban” – tette hozzá a szakértő.
A magyar ipari termelés is növekszik
Nem csak Lengyelország büszkélkedhet jó eredményekkel: Magyarországon idén júliusban a ipari termelés volumene 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva
a termelés 6,6 százalékkal emelkedett a KSH első becslése alapján.
A járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása vitte a prímet – adta hírül szeptemberben a Makronóm.
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője szerint makroszinten a legnagyobb súlyú ipari alágak az orosz-ukrán háború és az energiaárak robbanása okozta nehézségek ellenére is többet termeltek, mint az előző hónapban vagy egy évvel korábban.
Borítókép: MTI/EPA/Ronald Wittek
A magyar ipari növekedésről bővebben: Növekedésben: 4 százalékkal emelkedett az ipari termelési volumen