Még tavaly szeptemberben számolt be a Guandong tartományi Csuhaj városbeli újság arról, hogy egy kísérlet keretében a diákok egyenruhájának gallérjába chipet helyeztek el, amely helymeghatározó is egyben, tudatja tanárokkal és szülőkkel, hogy a tanuló hol tartózkodik. A „digitális egyenruha” arra is alkalmas, hogy a szülők üzenetet küldjenek rá, amely után a diák a folyosókon elhelyezett táblagépekkel léphet kapcsolatba a felmenőivel.
Egész Kínában az általános és középiskolában tilos mobiltelefonokat használni.
A tanuló az intézmény kapujában köteles leadni a telefonját, és csak a hazamenetben kaphatja vissza. Így a kütyü sem vonja el figyelmét a tanulásról. A szabály különben érvényes a tanárokra is. Az egyenruhában a chip jelez akkor is, ha a tanuló általa nem látogatható területre tévedt, például felmászott a tetőre, vagy megközelített egy veszélyes áramelosztót, erről azonnal vészriasztást kapnak a tanárok és a szülők. Előbb még az egész városban bevezetik az újfajta egyenruhát, aztán kerülhet sor az országos premierre.
Arcfelismerő rendszer
Három évvel ezelőtt, amikor a tanév kezdődött, a nankingi állami egyetem gyógyszerészeti szakán az ott tanulók felfigyeltek az előadókban, osztálytermekben, a könyvtárban felszerelt kamerákra. Később tudták meg, hogy az ott készült felvételeket arcfelismerő programmal kötik össze, amely által meg tudják mondani, ki mit csinál. Azóta ezek az eszközök a kínai mindennapi élet részévé váltak: 500 milliót telepítettek az ország terein, utcáin, közintézményeiben, beleértve az általános iskolákat, középfokú és felsőfokú létesítményeket.
Először némi ellenérzésekkel fogadták a kamerákat a hallgatók: „Nem vagyunk rabok, hogy minket állandóan figyelni kellene!”, “Ne lopják el a magánéletünket!” - ilyen vélemények is elhangoztak.
A hatalom nagy türelmet tanúsított, elmagyarázta, hogy a megfigyelés az ő érdekükben zajlik, hogy biztonságban élhessenek és tanulhassanak.
Igaz, van olyan program is, amely az osztálytermekbeli viselkedést rögzíti. Időről időre pásztázza a diákokat, hogy ki az, aki sokat jelentkezik, aki a többieknek felolvas, aki lelkesen ír vagy épp a fejét a padra hajtva alszik. Az arcfelismerő program pedig csak vészhelyzetben működik – állítják az illetékesek. Ha viszont valaki a felnőtt-társadalomban súlyosan megsérti a szocialista együttélés szabályait, az büntetőpontokra számíthat, míg a kiváló magaviseletűek előnyt élveznek.