Tombol az energiakrízis Európában, így nem csoda, hogy újra napirendre került a repesztéses gázkitermelés körüli vita. A vitába hevesen beleszállt az új brit miniszterelnök, akinek mondhatni szívügye a fosszilis energiahordozók.
A témával részletesen foglalkozó OilPrice portál írását azzal kezdi, hogy
az Európai Unió év végéig szeretné kiváltani az orosz gázimport kétharmadát,
bár elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a célkitűzés meglehetősen ambiciózus. 2021-ben az EU 155 milliárd köbméter (bcm) földgázt importált Oroszországból. Sajnos az unió által 2022 végéig javasolt gázpótlás az EU Bizottság REPowerEU adatai szerint évente csak mintegy 102 milliárd köbmétert tesznek ki. A hiányzó gázmennyiség tehát tetemes.
A repesztéses technológia (fracking) hívei szerint Európa palagáz-potenciáljára most nagyobb szükség van, mint valaha, bár Németország, Franciaország, Hollandia, Skócia és Bulgária korábban mind betiltotta a frackinget.
Most az Egyesült Királyságban éledt újra a vita, miután Liz Truss, Nagy-Britannia új miniszterelnöke bejelentette, hogy az Egyesült Királyság feloldja a palagáz-kitermelésre vonatkozó 2019-es moratóriumot. Az angolok törekednek a hazai energiaforrások növelésére, és segíteni szeretnék a növekvő energiaszámlák kifizetésével küzdő háztartásokat és vállalkozásokat.
Mindössze három évvel azután került sor a repesztési-tilalom feloldására, hogy a kormány megszüntette a fracking támogatását. Akkori döntésüket az olaj- és gázipart felügyelő hatóság megállapításával indokolták, miszerint „a jelenlegi technológiával nem lehetséges pontosan megjósolni a repesztéssel kapcsolatos földrengések valószínűségét”.
Nagy-Britanniának mindössze két palagáz-kútja van Lancashire-ben, amelyeket a Cuadrilla Resources vállalat üzemeltet. A Cuadrilla vezérigazgatója, Francis Egan üdvözölte a tilalom feloldását, mondván: „Ez egy teljesen ésszerű döntés, amely elismeri, hogy az Egyesült Királyság hazai energiaellátásának maximalizálása létfontosságú, ha túl akarunk lépni a jelenlegi energiaválságon, és csökkenteni akarjuk annak kockázatát, hogy a jövőben ismét bekövetkezzen. A most meghozott intézkedések nélkül,
az Egyesült Királyság az évtized végére gázfogyasztásának több mint kétharmadát importálnia kellene,
ami a brit lakosságot és a vállalkozásokat az ellátási hiány és az áremelkedés további kockázatának tenné ki”.